Základem slavnostního prostírání by měl být čistý a řádně vyžehlený ubrus, a to navzdory tomu, že ho běžně nepoužíváte. Pro navození vánoční atmosféry dejte na stůl adventní věnec a jmelí. V žádném případě nesmí chybět svíčky. Když budou navíc vonět po skořici či vanilce, bude to dokonalé.
Na ubruse by nemělo chybět prostírání pod jednotlivými talíři. Pokud máte v záloze slavnostní servis, určitě ho nezapomeňte právě na tento večer využít. Pokud nemáte, nevadí. Talíře naskládané od největší po nejmenší dozdobte vánočními ubrousky, které kreativně poskládejte a vložte doprostřed talíře na polévku. Jídelní příbor je nutné uložit správně, vidlička vlevo a lžíce s nožem vpravo. Poté se vrhněte na sklenice. Nemělo by chybět broušené sklo na aperitiv, vodu a dle přání hostů i na víno či pivo.
Pak je tu několik tradic a pověr. Prostřeno by mělo být ideálně pro jednoho navíc, co kdyby vás někdo ten večer nečekaně překvapil svou návštěvou. Nikdy by u vašeho stolu neměl být lichý počet hostů. I tuto svízel v některých domácnostech řeší právě náhradním talířem. Pod talíř se ukrývá mince nebo šupinka z kapra pro hojnost v budoucím roce. Od štědrovečerního stolu nikdy neodcházejte. Pouze hospodyňka má právo vstát a obsluhovat. Je to proto, abyste se i v příštím roce opět všichni sešli. Na stole by mělo být 9 – 12 pokrmů, mimo polévku a hlavní chod (cukroví, oříšky, oplatky, kompot, ovoce atd.). To vše by mělo být svátečně naservírované.
Na výběru barev, které budou zdobit váš vánoční stůl, pravidla neexistují. I když tradiční je červená se zelenou. Je však moderní doba a ta povoluje i jiné slavnostní kombinace. Nádherná je bílá, zlatá nebo stříbrná. Při přípravě a zdobení vánočního stolu dbejte především na svůj vlastní vkus. Více znamená méně a méně znamená více. Hlavně si to užijte a prožívejte naplno a těšte se na to, co přijde poté u stromečku a především si večeři užijte mezi svými nejbližšími v klidu a pohodě.
Foto: Profimedia.cz; Pinterest.com