Není žádným tajemství, že Asiatky jsou doslova posedlé svojí pletí. Hýčkají si ji a velmi jim záleží na tom, aby byla krásně hladká, čistá a zcela bez poskvrnky. Z těchto důvodů patří mezi přebornice v bělení pleti. Asijské státy jsou také lídrem v prodeji bělících přípravků. Kromě krémů a sér se můžete spolehnout i na speciální procedury, které vám boj s tímto obtížným problémem usnadní. Vybavte se však trpělivostí. Zametení stop po pigmentových skvrnách je zdlouhavým závodem maratonského běžce. Naštěstí však existuje několik spolehlivých metod, které dokáží tyto projevy zmírnit.
Můžeme si za pigmentové skvrny sami?
Pigmentových skvrn existuje několik druhů: “Mohou být vrozené ve formě různých znamének či získané během našeho života, jako jsou pigmentace sluneční, stařecké či melasmata,” upřesňuje korektivní dermatoložka Jitka Chaloupecká z Laserového centra Anděl. Pokud jste se s třetím pojmem ještě nesetkali, tak vězte, že melasma se nalézá nejčastěji na čele, nosu, nad lícními kostmi a na horním rtu ve formě rozsáhlé mapovité skvrny. Příčinnou jejich vzniku je nejčastěji užívání hormonální antikoncepce či těhotenství, které pro naše tělo znamenají velké hormonální výkyvy. Na vině je estrogen a progesteron, jež zvyšují tvorbu pigmentu. Pokud během šestinedělí skvrny postupně samy nevymizejí, je třeba je začít kosmeticky řešit.
Během těhotenství se také můžete setkat s hyperpigmentací. Ta na rozdíl od pigmentových skvrn, k nimž jsou většinou náchylnější světlé fototypy, trápí ženy s tmavými vlasy a očima. Zvýšená pigmentace se nejčastěji objevuje v oblasti prsních dvorců, na břiše či genitáliích. Hyperpigmentace je jistě nepříjemným důsledkem těhotenství, nicméně většinou sama po porodu zmizí. Úplně dobrou zprávou není, že vznik hormonálních skvrn sami neovlivníme. Orientační pro nás v tomto směru může být ale genetika. Pokud máte v rodině predispozice k barevným nestálostem pleti, je pravděpodobné, že se jim nevyhnete. Patříte-li mezi uživatelky hormonální antikoncepce a zaznamenala jste nárůst flíčků v obličeji, doporučujeme vám poradit se s vaší gynekoložkou a zeptat se na možnosti nízkohormonální ochrany.
Pleť se vyplatí celoročně ošetřovat krémy s vysokým faktorem, které chrání pleť před vznikem pigmentových skvrn. Některé z nich mají i hydratační či omlazující účinky. Úžasné jsou také tyčinky a kompaktní pudry, které mají vysokou krycí schopnost, jsou však zároveň prodyšné a mají potřebný SPF faktor.
Hormonální pigmentové skvrny tedy do velké míry neovlivníme. Prevenci však můžeme zavést v případě skvrn vzniklých nedostatečnou či naopak přehnanou péčí o pleť. Neexistuje jiná prevence před vnikem slunečních pigmentových skvrn, než je používání kvalitního opalovacího krému s faktorem. Během slunných dní je třeba používat denní krém s faktorem minimálně 30 SPF. Během letní dovolené (ať již na rybníku, či u moře), sáhněte po krému s ochranným SPF faktorem minimálně 50. Ideální je si obličej stínit také kloboukem či kšiltem. S těmi navíc zabodujete i na módní úrovni!
Sami si můžeme také za pigmentové skvrny způsobené domácími zásahy do pokožky: “Tvorbu pigmentací můžeme nejčastěji zapříčinit neodborným čištěním či vymačkáváním pupínků. Celá oblast se může zanítit a následně se do ní začne ukládat melanin, říká kosmetička Hana Volfová ze salónu Atelier d’Esthétique. Čištění pleti tak raději svěřte odborníkům. Zvýšená pigmentace vás může potrápit nejen v obličeji, ale také na tříslech. Na vině mohou být zarůstající chloupky a jejich nešetrné odstraňování pomocí jehly a pinzety. Kosmetička dále vysvětluje, že léčba pigmentových skvrn je velmi náročná a nehraje v ní roli ani tak původ pigmentace, jako spíš hloubka a délka uložení těchto skvrn. Léčba je také snazší u mladší pokožky, která má větší schopnost regenerace.
Pigmentové skvrny jsou obtížně zamaskovatelné. Bez krycího make-upu se neobejdete.
Vyrazte do boje!
Řešení pigmentových skvrn je opravdu svízelné. A jaký je ten správný postup? “Na prvním místě se aplikují bělící krémy, které vstupují do metabolismu tvorby pigmentu. Provádí se také chemický peeling, kterým vyvoláme odlučování povrchových vrstev pokožky,” vysvětluje dermatoložka Jitka Chaloupecká. A co že často skloňovaný pojem chemického peelingu vlastně znamená? Jedná se o aplikaci ovocných kyselin, které působí na odumřelé buňky pokožky a postupně je odlučují. Tím dochází nejen k léčbě odolných pigmentových skvrn, ale i k mírnému omlazení, projasnění, vypnutí pleti a také ke stažení rozšířených pórů.
Mezi nejúčinnější patří odstraňování skvrn alexandritovým laserem. “Přesně cílený paprsek tohoto laseru rozmělní pigment na drobné částečky, a ty jsou pak pomocí buněčného systému odplaveny pryč. Zákrok je mírně bolestivý, přirovnává se ke štípnutí gumičkou,” popisuje průběh ošetření dermatoložka.
Ačkoliv laser může znít trochu radikálně, bát se ho nemusí ani jedinci s citlivější pletí. Před chemickým peelingem se na pleť nanáší přípravný krém, který obsahuje kyselinu gylkolovou, a je jakýmsi “lakmusovým papírkem”. Pokud totiž na tuto přípravu pleť reaguje začervenáním, chemický peeling se raději nedoporučuje. Bát se nemusíte ani zdlouhavé rekonvalescence. Hojení ošetřeného místa probíhá zhruba deset dní, během této doby můžete na pleti zaznamenat zčervenání a povrchové stroupky. Cena ošetření vždy záleží na počtu opakování. Chemický peeling vyjde zhruba na 4 600 korun za čtyři ošetření. Jednorázové ošetření drobného ložiska o průměru zhruba 1 cm alexandritovým laserem vyjde na cca 450 korun.
Mezi nejčastější účinné látky bělících krémů patří ovocné kyseliny. O výběru toho vhodného se poraďte se svým dermatologem či kosmetičkou.
Často skloňovaným pojmem je také IPL (intenzivní pulzní světlo). Jedná se o světelný výboj podobný laserovému paprsku, který se na povrchu kůže mění v teplo. Tím v pokožce vytváří ideální podmínky pro vznik nového kolagenu. Výhodou tohoto světla je, že působí i proti pigmentacím ve středních a hlubších vrstvách kůže. Celý zákrok trvá jen 10 minut. Hojení je obdobné, jako u ošetření laserem, jen zpravidla trvá o něco kratší dobu.
Mezi šetrnější kosmetická ošetření, která napomáhají ošetření pigmentových skvrn, patří jemná mikrodermabraze účinnými látkami. Mezi ty nejvyhledávanější patří například minerální krystalky či peeling 20% kyselinou glykolovou.
Odborníci na pleť doporučují také pravidelnou aplikaci specializovaných bělících krémů a sér. Jejich efekt bývá o něco slabší, než u laserových ošetření, a účinek má také pomalejší nástup. Evergreenem je zejména kosmetika na bázi kyseliny citrónové a dalších AHA ovocných kyselin, které mají přirozeně bělící účinek. “Mezi další účinné látky patří například vitamín PP, květ leknínu, esterifikované aminokyseliny či azeloglycin,” upřesňuje kosmetička Hana Volfová. Léčbu pigmentových skvrn můžete podle kosmetičky posílit bylinnými čaji a odvary, například ledvinovým čajem, odvarem z třezalky tečkované, pampelišky, vlaštovičníku nebo ostropeřce mariánského.
Bělící séra nabízejí větší koncentraci účinných látek. Vybírat můžete nejen z klasických lékárenských značek, ale i luxusních produktů a přírodní kosmetiky.