Z pracovních kalhot z hrubého plátna přidáním měděných nýtků do látky vytvořili pánové Jacob Davis a Levi Strauss symbol moderní doby, který novinářka Diana Vreeland definovala jako “nejkrásnější věc od doby gondoly”.
Svou slávu si získaly džíny v padesátých letech 20. století, kdy si je oblékaly masy mladých Američanů, kteří se snažili změnit svět a vytvořit revoluci nejen ve svém životním stylu, ale i módě. Ikonami té doby se staly filmové hvězdy jako Marlon Brando, James Dean nebo Elvis Presley, kteří džínům vdechli kult křehkých a zranitelných rebelů. V roce 1958 nosilo džíny více jak 90% mladých Američanů, ale nazývání džínů uniformou bylo přísně zatracováno. Džíny se v podstatě staly prvním unisexovým kouskem v šatnících.
Džíny se staly nejpopulárnějšími kalhotami na světě, a přesto stále ztělesňují ducha vzpoury. Džínovina se časem stala důležitým materiálem, se kterým začali často pracovat módní návrháři a z klasických džínů vytvořily stylový módní doplněk. Nicméně vždy se džínovina používala spíše pro modely vhodné pro volnočasové aktivity. V práci to byl zapovězený materiál, který změnil až trend s názvem “Causal Fridays”.
A dnes už je vše zcela jiné. Tzv. pracovní dress code je velmi zvolněný. Mnoho firem od diktování v oblasti oblékání ustoupilo a zaleží jen na vás, jak ke své pracovní pozici přistoupíte. Džíny se tak dostaly zpět i do kanceláří v běžných pracovních dnech. A proč ne. Džíny ve správné kombinaci mohou vytvářet velmi elegantní a navíc pohodlný outfit.
Nejlépe to s džíny umí topmodelka Heidi Klum, která džíny vskutku povýšila na absolutní luxus. V kombinaci s vysokými podpatky, košilí či sakem a luxusní kabelkou nemůžete šlápnout vedle.
Foto: Profimedia.cz; WWD; Wikipedia.com