Můžeme věřit všemu, co čteme? Ne. To je logické. Na internetu je, stejně jako všude jinde, spousta lživých zpráv. Jak ale rozlišit to, co pravda je a to, co pravda není? Jako jednotlivci můžeme udělat především to, že si zprávy prověříme. To může chvíli trvat, je to ale to nejmenší, co můžeme udělat.
Lákavý titulek nás sice může svádět k tomu, abychom hned klikli na tlačítko sdílet, nejprve si ale zprávu, kterou takto rozšíříme ještě více, alespoň přečtěme. Je jasné, že pokud narazíme na názor, který s námi bude rezonovat, máme chuť se o něj podělit. Bohužel snadná dostupnost internetu a možnost monetizování zpráv láká k tomu, aby vznikaly podvodné a lživé weby.
Otevřít si zprávu a opravdu ji přečíst, je proto důležité ještě před samotným sdílením. Internet je úrodnou půdou pro hoaxy. Málokdo totiž články opravdu čte. A zprávy mohou vznikat všelijak. Kdokoli může pustit do světa falešnou nebo nepravdivou informaci.
Pokud tedy chceme, aby byl internet o něco bezpečnější, je dobré pro to udělat alepsoň to, že budeme pořádně číst, než klikneme na sdílet.
Foto: giphy.com