Prvním krokem k efektivnějšímu workoutu je pustit si hudbu dřív, než vyběhnete. Zejména skladby, které znáte a máte rádi, vás namotivují nejvíce. Stačí pět minut a můžete vyrazit. Tempo hudby při samotném běhání závisí hlavně na rychlosti, kterou sami běžíte, a to vám může pomoci změřit například Spotify. Když najdete kategorii „běhání“ a kliknete na „Your running mix“, mobilní aplikace vás vyzve, abyste začal/a běhat, a podle detekovaného tempa sama vybere vhodný playlist. Podle toho, co obvykle posloucháte, zvolí konkrétní interprety odpovídající vašemu vkusu. Podobně funguje i stránka jog.fm.

Vsaďte na silný beat

Někomu naopak může více vyhovovat, když si playlist sestaví sám, a to jen z oblíbených písní. U neznámých skladeb totiž může chvíli trvat, než si je člověk naposlouchá, a ty tak nesplní účel dostatečně dobře. Vědci označili za ideální energické tempo 135 beatů za minutu, což odpovídá například SOS od Rihanny. O melodii překvapivě tolik nejde, je ale prokázané, že silný beat a rychlá hudba opravdu zvyšuje efektivitu tréninku. Dobré je nevypínat ji ani v momentech zpomalení nebo pauzy.

Nejdůležitější radou je neschovávat si svůj „power song“ až na konec. Pusťte si ho klidně v první polovině běhu nebo i na začátku, podle studií vám totiž v cílové rovince už moc nepomůže. Nezapomeňte však, že ať vědci říkají, co chtějí, je nezbytné se řídit hlavně podle svého vlastního úsudku. Ať už při běhu posloucháte rap nebo třeba klasickou hudbu, účelem je, aby vám běhání písničky zpříjemnily. A nezapomeňte také investovat do kvalitních sluchátek, které vám, v případě těch peckových, nebudou vypadávat z uší!