Výhodou je, že na upletení náramku nepotřebujeme moc materiálu a pokud máte k dispozici základní potřeby či blízkou galanterii, máte vyhráno. Základem jsou různobarevné bavlnky, nejlépe všechny ve stejné tloušťce, která nebude narušovat strukturu náramku. Dále budeme potřebovat spínací špendlík neboli sichrhajcku, díky které si připevníte počátek náramku k podložce. Tu může tvořit například pevný polštář. Neobejdete se bez nůžek a ke zdobení můžete použít různé korálky, proužky kůže, originální zapínání. Fantazii se při vytváření náramku meze nekladou.
Ještě před samotným začátkem je potřeba vybrat si některý z jednodušších vzorů, spočítat bavlnky, zvolit si barvy a posléze je nastříhat do potřebné délky. Vždy je dobré ustřihnout raději více, nastavování bavlnek je pro začátečníky poměrně náročné a znamená zbytečnou práci navíc.
Nastříhané nitě svážeme do pevného uzlu, který propíchneme svíracím špendlíkem a připevníme k pevné podložce. Ještě předtím než začneme plést zvolený vzor, lze si vypomoci a stáhnout nitě pomocí kuchyňské svorky či kolíčku na prádlo. Jedná se o pomocníky stojící pár korun a pomohou nám při obtížném začátku vzoru. Před jejich scvaknutím si bavlnky ovšem nezapomeňte sestavit v přesném pořadí, jaké najdete v návodu, kterých je dnes již plný internet.
Při pletení se nejčastěji používají dva druhy uzlů resp. dvojuzlů – uzly pletené doprava a uzly pletené doleva nebo jejich kombinace. Začátečníci si vystačí s dvojuzly vedenými klasicky doprava, vytvoříte tak šikmé sestupné řady a efektní náramek bude do několika desítek minut na světě.
Pokud jste dopletli do požadované délky, stačí ustřihnout přebytečné bavlnky, rozvázat počáteční uzel a oba konce svázat do klasických copů. Ty lze poté spojit na zápěstí k sobě nebo můžete využít lehce dostupných ukončovacích systémů, zapínání či knoflíků.
A voilá! Náramek máte zhotoven během chvilky. Stačí pouze vymyslet, kým jej obdarujete.
Foto: Pinterest.com