Bavlna
Nejčastěji používaným přírodním materiálem je bavlna. Pokud spočítáme její pro a proti, rozhodně převažují pozitivní vlastnosti. Bavlna je příjemná na omak, dobře schne, absorbuje vlhkost a nemusíte si dávat velký pozor při praní, protože ji vysoké teploty nezničí. Na kvalitní bavlně se ani neobjeví žmolky.
Hlavní špatnou vlastností bavlny je mačkavost. Také si příliš nerozumí s potem, raději tedy zpocené bavlněné tričko nechte uschnout, než ho dáte do koše na prádlo, jinak by mohlo začít vonět ještě nevábněji.
Kamenem úrazu bývá samotná kvalita bavlny. Tričko z nekvalitní bavlny vám příliš neposlouží, řiďte se tedy tím, jak materiál působí na dotek. Pokud je hladký, jemný a bez náznaku žmolků, je to dobré znamení. Někdy se bavlna snadno vytáhne, není proto na škodu, když má v sobě oblečení malou část například elastanu.
Vlna
Vlna se získává ze srsti ovcí, jestli vám tedy není po chuti jakékoliv využívání zvířat pro módní průmysl, tomuto materiálu se možná budete chtít vyhnout. Vlněné oblečení každopádně velmi dobře hřeje (když zrovna nekouše – vždy si raději vlněný svetr vyzkoušejte!)
Stejně jako u bavlny zde záleží na kvalitě, pokud na cedulce vidíte pouze název “vlna”, bude se jednat o recyklovaný materiál, tedy méně kvalitní. Vyšší úroveň potvrzuje certifikát Woolmark, což znamená čistá střižní vlna. K “vyšším jakostem” patří také Merino vlna nebo vlna jehněčí.
Při praní buďte opatrní a řiďte se pokyny na cedulce. Obecně se vlna nesmí prát na vysoké teploty a je dobré ji vyždímat v ruce.
Kašmír
Kašmír se získává ze srsti kašmírových koz. Je velmi podobný ovčí vlně, také dobře izoluje a navíc je jemný a lehký. Oproti vlně si ale za tento materiál připlatíte.
Hedvábí
Hedvábná vlákna jsou lehká, pevná a lesklá. Nemačkají se a mají tu výhodu, že v létě chladí a v zimě naopak hřejí, tomuto materiálu ale škodí pot. Hedvábí nepatří k úplně běžným látkám, vyrábí se z něj například šaty a košile.
S hedvábím se při praní musí také zacházet opatrně, nejlépe jen s jemným pracím práškem a ve vlažné vodě.
V příštím díle se zaměříme na materiály umělé, které bývají často zatracovány, ale ve správné kombinaci dokážou dobře doplnit nebo dokonce i vylepšit vlastnosti přírodních látek.