Lisabon, nový hotspot Evropy

Portugalská metropole dýchá mimořádnou atmosférou. Turisté ji už samozřejmě objevili, nelze si nevšimnout, že Lisabon je aktuálně jedním z evropských cestovatelských hotspotů, ale i přes vlnu náhlé popularity si pořád zachovává autentičnost. Komplexní představu o městě vám zprostředkují pro Lisabon tolik typické žluté tramvaje, z jejich oken navíc můžete pohlédnout do tváře opravdovému všednímu Lisabonu. Za necelé dvě hodiny vás úzkými uličkami provedou kopcovitým městem a vy si můžete jen dělat poznámky, kde byste se chtěli při následné procházce zastavit.

Architektura města je velmi specifická, po pár desítkách minut na cizince začne dotírat pocit, že je tady něco „jinak“. Je to tím, že rozvržení města je staré teprve dvě a půl století, Lisabon musel být po fatálním zemětřesení v roce 1755 z velké většiny nově postaven a samozvaným architektem padlé koloniální perly se stal vládce země, markýz de Pombal. Dlouhé ulice jsou tak koncipovány v sterilně pravoúhlém systému, takže doslova na každém rohu na vás čeká překvapení v podobě otevření úplně nové skryté městské scenérie. Domy v centru Lisabonu jsou na evropský standard značně zanedbané a často opuštěné, ale jejich kulisy dodávají teplým večerům provázeným mořským vánkem na nové úrovni romantiky.

Jezte, jezte, jezte – a pijte

Lisabon je hodně o jídle, na každém rohu tady vůli sběratelů chuťových zážitků pokouší restaurace a malá bistra, v podloubích zapadlé bohémské kavárny a město až dlouho do noci pulzuje životem na zahrádkách a terasách, odkud se skupinky pomalu trousí do místních barů, kde zábava končí až s prvními ranními paprsky slunce. Byla by skoro škoda v Lisabonu jíst něco jiného než mořské plody, dary chladného oceánu jsou tady opravdu štědré a Portugalci vědí, jak s nimi nakládat. Must have položkou na lisabonském gourmet seznamu je určitě středomořský humr, v podstatě velká langusta s ostny a mimořádně chutným masem. V každé zemi vám budou lidé tvrdit, že mají skvělá lokální vína – v Portugalsku je to ovšem bezezbytku pravda. Specialitou je tady osobité kořeněné vinho verde, za vyzkoušení – a to nejlépe opakované – ovšem stojí také lehká šumivá espumante s osvěžující jiskřivou chutí. Obzvlášť v kombinaci se sardinkami na stovky způsobů, portugalským téměř národním jídlem nebo čerstvými krevetami se dá espumante branco popíjet hodiny a hodiny.

Mág Avillez

Jednoduchost prosté přímořské kuchyně vyvažují fine dinning restaurace, lisabonská scéna nabízí pět michelinských podniků, jeden dokonce dvouhvězdičkový – chcete-li zamířit na jistotu rovnou k tomu nejlepšímu, rezervujte si stůl v Belcanto. Kuchyni tady vládne José Avillez a pokud byste neměli náladu na pomalou degustaci v Belcantu, nabízí se ještě možnost zajít do jeho bistra Bairro do Avillez v živé čtvrti Chiado, kde je prostředí samozřejmě o poznání více casual. Nenechte se ale zmást neformálním konceptem, rezervace je nutná několik dní předem.

Cascais 

Na prozkoumání Lisabonu přesně do té míry, abyste se tady ještě nezačali nudit, je ideální vyhradit si tři dny a tři noci. Pak se vydejte dál podél pobřeží. Jen půl hodiny cesty z Lisabonu leží na Costa do Estoril lázeňské městečko Cascais, v čase zastavené plážové letovisko s piktoreskními vilkami, majákem a dlouhým členitým pobřežím s rozesetými plážemi. Mezi ty hodně vyhledávané patří Praia do Guincho, ráj surfařů, kam se za větrem sjíždějí milovníci adrenalinu z celého světa.

Golf v Algarve

Pokud si na Portugalsko můžete vyhradit i více dní, zamiřte do Algarve, nejjižnějšího regionu Portugalska. Jeho pobřeží nabízí jedny z nejkrásnějších pláží Evropy lemované pískovcovými útesy vybíhajícími do vln oceánu, slunečné počasí je ve zdejším klimatu přitom téměř jisté. V posledních letech se Algarve skvěle etablovalo také na golfové mapě Evropy, zdejší hřiště především ve městě Quinta stojí za pozornost.

Konec Starého světa

Z Quinty je pak už jen hodinu a půl cesty vzdálen portugalský národní park Sagres, jehož součástí je mys Cabo São Vicente, nejzápadnější cíp Evropy s majestátním majákem čelícím někdejšímu konci známého světa. Romantika posledního kusu pevniny Starého světa, o jejíž vysoké útesy se tříští divoké vlny, je nepopiratelná a pokud si ji chcete užít intenzivněji a také intimněji než jen v podobě několikahodinového výletu, ubytujte se ve zcela výjimečně situovaném resortu Martinhal Sagres. Stylová apartmá v první linii u dlouhé pláže nabízejí perfektní výhled na maják na Cabo São Vicente, zvlášť večer na privátní terase se sklenkou vína oceníte tento výjimečný výhled naplno.