Většina dvacetiletých ještě studuje a nebo pracuje na takzvaných „entry level“ pozicích, což jsou většinou hůře placené, jednodušší práce, které ale můžou pomoci k budoucímu kariérnímu postupu. Ve dvaceti na svou kariéru buď nemyslíme vůbec, a nebo s ní naopak máme velké plány. Téměř nikomu se ale nepoštěstí získat svůj „dream job“ hned po škole. Co můžete pro svou budoucnost v tomhle věku udělat?

Stanovte si svůj cíl

Pokud nebudete vědět, co chcete, nemůžete toho ani nikdy docílit. Nezáleží na tom, jestli studujete, pracujete nebo se ještě povalujete u rodičů na gauči. Zní to jako klišé, ale zamyslete se nad tím, jak chcete, aby váš život vypadal za 5, 10 let. Chcete hlavně vydělávat hodně peněz? Je pro vás důležitá kreativita v zaměstnání? Nebo vám jde spíš o skvělý kolektiv? Je vám tohle všechno jedno, ale nechcete se v práci předřít? Vidíte se na vysoké manažerské pozici? Nebo spíše v malém krámku, který vám ovšem bude patřit?

Fantaziím se meze nekladou. Žádný sen není moc velký ani moc pošetilý. Představte si ideální budoucnost, jak by to vypadalo, kdyby všechno klaplo, jak má. Samozřejmě je ale důležité uvědomit si, že realita bude nejspíš jiná a povede k ní trnitá cesta, nic není zadarmo.

Jestli ve dvaceti ještě studujete, pravděpodobně máte už vybrané odvětví, ve kterém se chcete pohybovat. Pokud se ale v daném oboru necítíte dobře, je ideální čas ho změnit. Teď je to ještě jednoduché, takže vzhůru do toho! Pamatujte také na to, že obor nerovná se jedna určitá pozice. V každém odvětví existuje nespočet různých zaměstnání, která můžete zastávat. Mládí je od toho, abychom jich vyzkoušeli co nejvíc.

 

Určete si dílčí kroky

Teď je načase vymyslet, jak se ke svému cíli dostat. Zkuste si svůj cíl rozkouskovat na menší kroky, kterých bude snazší dosáhnout. Pokaždé, když se budete cítit ztracení, vzpomeňte si na místo, kam se chcete dostat a proč. Držte se přibližně svého plánu a nechejte si vždy prostor pro improvizaci. Když se od něj odchýlíte, nepanikařte a místo toho ho berte jenom jako hrubý návrh. Vždy se k němu můžete později vrátit. Pamatujte, že život se nedá naplánovat, ale je důležité mít alespoň přibližnou představu, kam směřujeme.

Neopovrhujte žádnou prací

První práce těžce otřese vaší představou o životě. Nejspíš nebudete mít tak vysoký plat, po jakém jste toužili, ani tolik benefitů a dnů dovolené. A nejspíš si (téměř v každé branži) budete muset projít pozicemi, kde vámi budou zametat a vy budete plnit úkoly, do kterých se nikomu jinému nechce. Je to těžké, ale zatněte zuby a ujměte se té výzvy, jak nejlépe dokážete. Nikdy nevíte, co vám daná práce přinese, i kdyby to měla být jen zkušenost v podobě uvědomění si, že tohle opravdu dělat nechcete. Naopak se ale může stát, že zjistíte, že vás práce, která vám původně nepřišla dost cool, vlastně hodně baví.

Využijte naplno statusu studenta

Studentská léta vám přináší spoustu výhod, o kterých možná ani nevíte. Kromě toho, že nemusíte platit daně (což si po škole záhy uvědomíte), máte určité privilegium na profesním poli. Máte totiž obrovské množství možností vyzkoušet si, co vás baví, a firmy se budou nadšeně předbíhat v tom, aby vám své know-how předaly. Doufají totiž, že se jednou stanete jejich zaměstnancem nebo obchodním partnerem. Pravda, v praxi to znamená hlavně neplacené stáže a projekty, ale zkušenosti jsou k nezaplacení, takže pokud vám to finanční situace dovoluje, zkuste si stáž alespoň jednou.

Veďte si deník

A teď nemyslíme deníček (i když to je taky moc pěkné a užitečné). Máme na mysli profesní deník, kam si na začátek napište svou vizi do budoucna a dílčí kroky (viz výše) a postupně přidávejte, co jste se naučili. Můžou to být malá ponaučení z chyb, které už příště nechcete opakovat, nebo užitečné kontakty do budoucna. Až za několik let nebudete vědět, kam dál, nebo budete potřebovat novou práci, může vám pomoci nalézt ztracený směr.

Zapracujte na své profesní síti

Další věc, která se vám bude v budoucnu neskutečně hodit a na které můžete ve dvaceti zapracovat, jsou kontakty. Vaši spolužáci z vysoké budou jednou nejspíš pracovat ve stejném oboru jako vy, takže si můžete vyměňovat cenné zkušenosti a rady. Stejně tak učitelé, vedoucí projektů, manažeři ze stáží a brigád… Vyměňte si kontakty a zanechávejte vždy dobrý poslední dojem.

Zpětná vazba je vaším spojencem

Nikdy jindy už nebudete dostávat tolik konstruktivní kritiky, jako když jste student nebo začínáte pracovat. Važte si jí! Vždy ji s pokorou přijměte a zkuste na dané věci do budoucna víc zapracovat. Nikomu se nelíbí být kritizován, ale snažte se ke kritice přistupovat co nejracionálněji. Naučte se přiznat svou chybu, ale také obhájit si názor, za kterým si stojíte. Až budete profesionálové, nikdo vám už tolik zpětné vazby nedá a některé věci už si proto třeba neuvědomíte.

 

Nebojte se udělat něco navíc

Abyste uspěli, bude vám stačit splnit úkoly, které jste dostali zadané. Ale abyste byli skutečně skvělí, budete muset udělat něco navíc. Buďte iniciativní a nebojte se přicházet s novými nápady. Zkuste pomoct i se zajímavými úkoly mimo vaši pracovní náplň a smiřte se s tím, že někdy budete muset zůstat přesčas.

Užívejte si!

Možná si teď trochu protiřečíme, ale nezapomeňte, že mladí jsme jen jednou, zatímco pracovat budete po zbytek svého života. Když nebudete odpočatí a spokojení, projeví se to i na vaší práci. Neuspěchejte svůj vpád do kariérního světa a udělejte si dost času na své koníčky, kamarády, rodinu a osobní rozvoj. To všechno vás totiž také posouvá dál!