Mezinárodní festival současného umění 4 (+4) dny v pohybu se koná již od roku 1996. Cílem události je prezentovat inovativní umělecké projekty nejen z České republiky, ale i z celého světa. Žánr festivalu je velmi pestrý. Počítá se všemi druhy současného umění od divadla, tance, hudby, výtvarného umění, filmu až po video art. Výsledkem je propojení různorodých žánrů v jeden společný celek, který spojuje společný koncept, a zasáhne tak co nejširší spektrum generací a milovníků kultury.
To, co na této dnes již kultovní akci obdivujeme, je, že festival sází na oživování pražské architektury, do níž umísťuje umělecké instalace a výstavy. Využívá k tomu netradičních a mnohdy i nepřístupných prostor. Festival se ve své bohaté historii odehrál například ve sto let staré kanalizační čistírně v Bubenči, opuštěných továrních halách ČKD Karlín, v bývalém městském pivovaru v Holešovicích, v tělocvičnách Tyršova domu nebo v pražské zoologické zahradě.
Pro letošní ročník si organizátoři připravili hlavní instalaci v aktuálně hodně diskutovaných prostorách Karlínských kasáren. 4+4 dny nezapomínají ani na lokalitu Karlína jako takovou. Vyrazit na procházku touto zajímavou čtvrtí můžete s Radovanem Lipusem, jedním z tvůrců oblíbeného pořadu Šumná města, či s iniciativou Prázdné domy.
Karlín je tedy pro letošní rok takzvaným Místem činu. Pro Karlínské kasárny samotné pak byl vytvořen site specific projekt. Jedná se o výstavu AMIWHATIAMTHINKINGABOUT, jež je jakousi pomyslnou stezkou současného českého umění. Návštěvníkům je otevřena po celé 4 + 4 dny. Originální výstavní koncept tvoří stezka v délce necelých 400 metrů vyrobená z kovové lešenářské konstrukce. Kromě umění od těch nejlepších českých tvůrců posledních let toto spojení industriálního prvku a neoklasicistní architektury vytváří živý a dynamický exponát sám o sobě.
Vystoupáním po stezce se v jejím nejvyšším bodě dostanete až do 8 metrové výšky. Výstava cílí na všechny věkové generace a je velmi pravděpodobné, že se na ní nejvíce vyřádí děti. Díky kovovému zábradlí a postupnému stoupání je konstrukce nejen bezpečná, ale také bezbariérová. Během prohlídky se vám naskytne fantastický výhled na vrcholky současné umělecké produkce, téměř celou aktuálně dostupnou produkci velkoformátových soch a objektů a počátky českého videoartu. Návštěvníky na stezce čeká více jak 30 uměleckých děl, dozví se také to, jak dlouhá a mnohdy i trnitá cesta je od původního nápadu až k jeho realizaci.
Na výstavu můžete vyrazit každý všední den v době 16 do 22 hodin a o víkendech od 14 do 22 hodin. Vybrat si můžete i jednu z komentovaných prohlídek, která rozhodně bude stát za to! Výstavou vás provedou přímo její kurátoři Tomáš Svoboda a Ondřej Chrobák. Z vystavujících umělců se můžete těšit například na Jana Šerých, Josefa Bolfa, Jakuba Hoška, Anežku Hoškovou, Matouše Lipuse, Jana Nálevku či Mariána Pallu.
Kasárny Karlín každý den až do 14. října přinášejí i Kino Transgrese – krátké filmové projekce v dramaturgii Patra Šprincla. Jedná se o stejnojmenné hnutí nezávislých amerických filmařů, které se vzniklo v polovině osmdesátých let kolem umělce Nicka Zedda na základě jeho manifestu „The Cinema of Transgression“. Uvedeny budou snímky Nicka Zedda, Jona Moritsugu, Davida Wojnarowicze, Richarda Kerna nebo Jeri Cain Rossi.
Oblíbený divadelní žánr budou v Karlínských kasárnách reprezentovat premiéry v režii Jiřího Havelky či Jana Nebeského. Za nás je jednoznačným must see inscenace divadla Vosto5 pojmenovaná Společenstvo vlastníků, která nás zavede na klasickou schůzi společenství vlastníků bytových jednotek. Už nyní se těšíme na vybroušený smysl pro humor, který si pro nás ve svém dalším autorském počinu připravil oblíbený režisér a scénárista Jirka Havelka.
Zajímavý divadelní, audiovizuální i taneční program však proběhne také mimo Karlín. Kompletní program je zveřejněn na webových stránkách pořadatele.