POLEDNE U TIFFANYHO
Neznáte slavné Tiffanyho lampy? Tato kniha vás s nimi seznámí a navíc odhalí jejich tajemství. Vypráví dosud nezveřejněný příběh umělecké designérky Clary Wolcottové.
V létě 1888 vstoupila do manhattanské kanceláře slavného Louise Tiffanyho kurážná mladá umělkyně Clara Wolcottová, aby jej požádala o místo designérky. Celá léta zůstávala její role v mnohamilionové Tiffanyho říši skleněné krásy jedním z nejstřeženějších tajemství. Tajemstvím tak výbušným, že když bylo odhaleno, mezinárodní umělecký svět úžasem jen zalapal po dechu.
Tiffanyho proslulé lampy, velkolepá mozaiková okna a tisíce dalších nádherných předmětů totiž vůbec nejsou jeho vlastním dílem, jak byl celý svět donedávna přesvědčený. Věřili bychom tomu všichni dodnes, kdyby Clařin hlas po více než sto letech nezazněl z nečekaně nalezených dopisů…
„Když se dívám na okna, mozaiky a lampy, které vytvořila má sestra, vidím v nich její duši. Vždy jsem Claru považovala za jednu z Bohem vyvolených. Dostalo se nám požehnání žít v její společnosti a kráčet v jejím světle. Její památka je hvězdou, která nám bude zářit do konce našich dnů,” Emily Wolcottová, 1944
HOTEL RITZ
Hotel Ritz je místo, jímž procházely dějiny Evropy.
Proslulá Coco Chanel si tu užívala se svým německým milencem, v jídelně horlivě diskutují Marcel Proust, Francis Scott Fitzgerald, Jean Cocteau. A bydlel tu i Carl-Heinrich von Stülpnagel, vojenský velitel okupované Paříže a klíčový hráč v neúspěšném pokusu o atentát na Hitlera. Hermann Göring, jehož jméno budí děs, tu polehával v pyžamu… Někdejší paní Simpsonová tady svému muži Edwardovi, který se kvůli ní vzdal anglického trůnu, veřejně nasazovala parohy…
Nemůže chybět ani Ernest Hemingway, bouřlivák, který osvobodil Ritz, když Francie a Paříž konečně zvítězí. Přestože zlí jazykové říkají, že hrdinně bojoval spíš s baterií lahví v hotelových sklepích a staral se hlavně o to, jak svou tehdejší manželku, válečnou zpravodajku Marthu Gellhornovou, podvést s jinou reportérkou a svou budoucí ženou Mary…
„Románový příběh by nemohl být barvitější a napínavější než skutečná historie statečnosti i zrady, sexuálních skandálů, bujarých večírků a politických intrik, která se odehrála v tomhle hotelu,” Booklist.
MADAME PICASSO
Utajený příběh Evy Gouelové, nezapomenutelné ženy, jež získala srdce jednoho z největších malíře naší doby Pabla Picassa.
„Během studia podkladů pro tento román jsem narazila na dvě skutečnosti, které mě obzvláště zaujaly a povzbudily ve snaze stát se hlasem této téměř neznámé Evy. Prvním z nich byl její údajně nedokončený obraz s postavou, která připomíná Picassa, o kterém se mluví ke konci příběhu. Plátno bylo přibližně půl století po jeho vzniku skutečně nalezeno. Přestože do Picassova života za celou dobu zasáhla řada jiných žen, tento obraz zůstal ukrytý mezi jeho soukromými věcmi. Druhým zajímavým momentem byla slova Picassova přítele a životopisce Pierra Daixe: ,Když jsme o ní mluvili šedesát let poté, vytryskly mu při té vzpomínce slzy z očí. Žili společně jako jeden, a když se dostavil úspěch, Pablo ji potřeboval.’ Přeji si, aby Madame Picasso byla poctou této jejich lásce,”
– autorka knihy Anne Girardová
MONA LISA
Beletrizovaná výpověď o skutečné krádeži nejslavnějšího obrazu z galerie Louvru. Přijměte pozvání do barvitého světa Paříže roku 1911!
Co by mohlo být výnosnější než krádež nejznámějšího obrazu světa? A právě tohle je plán, který se zrodí v hlavě markýze Eduarda Valfierna. Nic menšího než ukradnout ze zdi Louvru samotnou Monu Lisu! Proč by ale nakonec musela být na prodej jenom jedna? Může jich přece být rovných šest! Šest identických kopií, k nerozeznání od originálu.
Zpočátku jde Valfiernův plán hladce, ale všechno se začne hroutit, když protřelého podvodníka zasáhne láska. Láska k paní Ellen, manželce panovačného Joshuy Harta, shodou okolností markýzova nejbohatšího, ale bohužel i nejmstivějšího zákazníka.
Ožívá před námi okouzlující paleta barev secesní Paříže, s veškerou její starosvětskou romantikou. Příběh se řítí vpřed jako vlny rozbouřené Seiny a vrcholí během jiné skutečné události té doby – ničivé povodně Paříže.
CARTIEROVA PANTEŘICE
Století se láme a před námi defilují slavné postavy… Marcel Proust, Jean Cocteau, Scott a Zelda Fitzgeraldovi, Coco Chanel, vévodkyně z Windsoru… Stéphanie des Hortsová nám dává nahlédnout do mimořádného osudu jedné neobyčejné ženy…
Ze zneužívaného děvčátka z chudé bruselské rodiny se stane nejznámější kurtizána Paříže. Oslnivá, elegantní, vydržovaná bohatými aristokraty.
Pařížská smetánka se oddává prostopášnostem a radovánkám. Večírky ve velkém stylu střídají plesy, belle époque je v plném proudu. Jeanne jde z náruče do náruče – obdivovaná, leč opovrhovaná. Muži si vždycky berou jiné, ty počestné.
A pak jí cestu zkříží Louis Cartier, nejslavnější klenotník světa. Říše diamantů a zlata se otevírá. Jeanne, zamilovaná do šperků, popustí uzdu fantazii a vymýšlí pro něj ty nejkrásnější klenoty. Hlavy států si u nich podávají dveře, králové, mahárádžové…
Téměř celým stoletím prochází tato neobyčejná žena s hlavou vztyčenou, vzdoruje nacistům stejně jako démonům vlastní minulosti.
Vášnivý příběh vyprávěný v první osobě vtáhne čtenáře rovnou do magického světa, kde Coco Chanel navrhuje své první skandální modely, dámy šílí z baletu uhrančivého Ďagileva a v baru popíjí Ernest Hemingway…
DÁMA VE ZLATÉM
Strhující příběh portrétu Adele Bloch-Bauerové a jeho tvůrce Gustava Klimta… Drama prosycené láskou a krví.
A kdo vlastně byl Gustav Klimt? Geniální malíř, buřič, svůdce a satyr? Jeho milostné eskapády hýbaly vídeňskou společností, neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat. Jednou z nich byla Adele Bloch-Bauerová. Ti dva spolu stvořili jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby. Zrodil se v idylických časech secesních salonů a vídeňských kavárniček, odkud jej smetl uragán válečných hrůz, aby se po dramatickém soudním sporu završil v aukční síni se ziskem 135 milionů dolarů.
Dáma ve zlatém, Zlatá Adele přezdívaná též rakouská Mona Lisa se vrátila do rukou svých dědiců, ale některá její tajemství zůstávají…
Začínáme v časech vídeňské secese, kdy nespoutaný Klimt tvoří své obrazy. Starosvětská Vídeň s kavárničkami a měšťanskými salony, kde se schází vybraná společnost, na ně vůbec není připravená. Až na výjimky. A jednou z nich je Adele Bloch-Bauerová. Nekonvenční mladá dáma s cigaretou v ústech a buřičskými řečmi. Začal tehdy kromě jejího portrétu, vznikat i vášnivý zapovězený vztah…?
Všechny tyto knihy pořídíte na e-shopu metafora.cz.
Foto: Archiv firem