Fabriken Furillen, Gotland
Napadlo by vás uprostřed vytěžené měsíční krajiny provozovat hotel? 90 kilometrů od švédské pevniny to možné je. Prostředí bývalého vápencového lomu učarovalo fotografu Johanu Hellströmovi, který si opuštěný tovární prostor na největším švédském ostrově zamiloval jako geniální setting pro focení natolik, že z něj v roce 2000 za pomoci skandinávských designérů a architektů nechal vzniknout eko-hotel. Střízlivý šedý exteriér perfektně zrcadlí chlad a surovost svého okolí, zatímco interiér hotelu nabízí komfortní pokoje s krbem, postelemi Hästens a audiotechnikou Bang & Olufsen. Přiznaná industriální minulost v podobě betonu a dekorativních ocelových řetězů splývajících ze stropu je vyvážena přírodními dřevěnými materiály. Pro průzkum 600 hektarů poloostrova Furillen jsou k dispozici kola a večerní sedmichodové menu postavené na produkci lokálních farmářů je podáváno v restauraci, která bývala dělnickou kantýnou, nebo ještě lépe – na terase s výhledy na západ slunce nad Baltským mořem.
Waterhouse, Šanghaj
Zahodit staré, sešlé a bez sentimentu to vyměnit za nové – nezřídká filozofie sedmadvacetimilionového nejlidnatějšího města Číny. Jako pečlivě střežený klenot původního ale funguje čtvrť Bund, nábřeží lemované výškovými budovami bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století – které podléhá památkové ochraně. Chátrající továrny z roku 1930 a bývalého velitelství japonské armády se zde ujalo přední čínské architektonické studio Neri & Hu Design and Research Office a spojilo zdánlivě nesourodou eleganci a industriál v boutique hotelu Waterhouse. Že není radno odsuzovat knihu podle obalu, dává na vědomí kontrast syrovosti šedých betonových zdí fasády i lobby s až seversky jednoduchými interiéry devatenácti pokojů s dřevěnými elementy. Nezapomenutelné jsou výhledy z baru na střešní terase na futuristický obrys čtvrti Pchu-tung s druhou nejvyšší budovou světa, Shanghai Tower, a Perlou Orientu. O zážitek gastronomický se pak postará michelinský šéfkuchař Jason Atherton v restauraci Table No 1.
The Robey, Chicago
Zosobněná 30. léta minulého století najdete v trojúhelníkové budově The North West Tower dýchající art deco stylem. Elegantní tělo jednoduchých linií šedého vápence se sklání nad trendy šesticípou křižovatkou nedaleko Wicker Parku. Chcete-li prožít autentický noční život Chicaga, okolí The Robey je pro váš záměr ideální. Třináctipodlažní budova fungovala od roku 1929 primárně jako kanceláře, než se její prostory proměnily pod taktovkou interiérových studií Nicolas Schuybroek Architects & Marc Merckx na 69 hotelových pokojů. Jednoduchý chic design v paletě barev od tmavě šedé přes burgundskou nebo smetanovou doplňují dřevěné podlahy z masivu, ložní prádlo z egyptské bavlny nebo teraco koupelny se solitérním umyvadlem na typické nožce. Cenným vintage detailem jsou zachované art deco výtahy.