Lenka Kohoutová studovala na UMPRUM obor Oděvní výtvarnictví a pracovala pro několik módních značek. Momentálně asistuje Pavlu Ivančicovi v Ateliéru módní tvorby, taktéž na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a kromě toho tvoří i pod vlastní značkou Cockerel.
Na prvním jarním Designblok Premier Fashion Week 2013 vynikla její kolekcí barevností a příjemnou nositelností. Zřejmě tak okouzlila i porotu prodejní akce Grace´n´Glamour, která Lenku zvolila jako nejlepší návrhářku ze všech zúčastněných.
Z čeho vychází název vaší značky Cockerel?
Název Cockerel neboli Kohout je spojením mladosti, barevnosti, temperamentu a rodinné tradice.
Vaše první kolekce SS 2013 pracuje částečně i s produktovým designem. Mohla byste nějak popsat onu celkovou myšlenku?
Nejenom první kolekce, ale i ty další pracují s produktem jako součástí outfitu. Tvoří doplněk, který může a nemusí být funkční. V každém případě je jeho vizuálním doprovodem a součástí konceptu celé kolekce. Často oděv podporuje svým charakterem materiálu, barvou, funkcí nebo jen absurdním spojením obojího.
Řada je celkem dost barevná a velmi ženská. Dá se tak charakterizovat celá vaše tvorba nebo od vás můžeme čekat i jiný styl?
Mluvit o stylu je zatím myslím předčasné, ale zásadní je pro Cockerel barva. Kohout vychází ze tří barev modré, červené, žluté a je doplněn černou a bílou. Těchto pět základních barev bude pojítkem všech chystaných kolekcí.
Kolekci SS 2013 jste nejdříve prezentovala formou výstavy v galerii DOX. Proč jste nezvolila rovnou módní přehlídku?
Forma výstavy je mi bližší a příjemnější. Máte čas doladit všechny detaily a zároveň instalací snáz vysvětlíte koncept a záměr. Souvisí to asi také s produktem jako součástí mé tvorby. Vlastně i oděv chápu jako produkt, který je třeba vystavit a odprezentovat. Pravda je, že to chce víc fantazie než vidět kolekci na přehlídkovém mole.
Pak tedy módní přehlídka přišla, společně s Jindrou Jansovou jste sdílela jeden úsek prvního jarního Designblok Premier Fashion Week 2013. V Česku máme ale takových platforem víc, existuje nějaký konkrétní důvod, proč jste si vybrala právě Designblok? Uvidíme vaši kolekci i v rámci podzimního „Premieru“?
Ano máme tu několik módních akcí, jen se bojím, že veřejnost se v nich přestává orientovat. Za sebe si myslím, že konkurence je zdravá, a tak brzy uvidíme, jak se veletrhy vytříbí. Designblok jsem si nevybrala proto, že bych ostatním platformám fandila méně, ale vzhledem k mým sympatiím k designu a instalacím, byla moje volba jasná. Na podzim se s Kohoutem chystám opět zúčastnit.
Před pár týdny vás odborná porota zvolila jako nejlepší návrhářku akce Grace´n´Glamour. Jak se na toto ocenění díváte? V čem si myslíte, že tkví váš úspěch?
Ocenění Grace´n´Glamour je příjemné, stejně jako každá pochvala Vaší práce. Dodá Vám chuť pracovat a neztrácet iluze, že jste se vydal správnou cestou.
Nepracujete jen pro vlastní značku, také děláte asistentku Pavlu Ivančicovi v Ateliéru módní tvorby na pražské UMPRUM. Jak jste se k této práci dostala? Bylo to vyloženě z vaší iniciativy?
Pavel mě sám oslovil, jsme dlouholetí přátelé, hlavně proto, abych zúročila a předala studentům zkušenosti z průmyslové výroby, které se věnuji skoro 10let.
V ateliéru pracujete se studenty, kteří hodně a rádi experimentují. Vaše kolekce je naopak velmi nositelná. Nechybí vám v tvorbě pro vlastní značku ona bezstarostnost a neřízená kreativita?
Popravdě těch nenositelných už jsem vyprodukovala několik, teď bych naopak ráda, kdyby moje kolekce někdo nosil J. Jinak si nemyslím, že kreativita souvisí s tím, jestli je kolekce nositelná nebo ne.
Jaké jsou vaše plány do budoucna? Objevíte se v rámci dalšího ročníku Grace´n´Glamour?
S Cockerelem pracuji na kolekci Podzim/Zima 2013/14, která bude uvedena na říjnovém Designbloku. Pomalu připravuji Jaro/Léto 2014. V září jedeme se studiem Qubus na veletrh interiérového designu Maison&Objet do Paříže a v říjnu začíná nový školní rok. Takže můj plán je, už si nic dalšího neplánovat.
Foto: Grace´n ´Glamour, Archiv návrhářky