V minulém týdnu jsme se nechali povídáním unést do počátku roku 1947, doby, kdy Christian Dior uspořádal svoji úplně první módní přehlídku, kterou tenkrát spatřila jedna z tehdejších redaktorek časopisu Harper´s Bazaar a jednotlivé šaty označila jako „new look“.
Christian Dior se sice v oblasti módy během svého života pohyboval pouze krátce, ale dokázal toho stihnout hodně. V roce 1946 založil vlastní módní dům, převrátil válečný styl, a tak rozdělil svět na dvě skupiny. Jedni ho bezmezně obdivovali pro návrat k ženskosti a romantismu, druzí nenáviděli jeho plýtvání látkou a zbytečný luxus.
Christian pocházel z Normandie, v mládí se vrhl na studium diplomacie, a o několik let později si v Paříži otevřel vlastní galerii umění. Jeho náčrtky a skici modelů, kterým se věnoval ve svém volném čase, se ovšem již zanedlouho dostaly na oči úspěšným lidem, díky jednomu z nich si pronajal v Paříži obchod s vlastním jménem a dokonce na prestižní adrese.
Byl to počátek jeho zvučné kariéry, která zahrnovala vypasované kabátky a široké sukně, velké klobouky, nespočet metrů luxusních látek, záhybů a spodniček z tylu. Často se zaměřoval na vypodložené modely, které jakoby trčely od těla a vytvářely dojem plastiky. Nebál se ani hry s detaily, používal korálky, flitry, kabelky či vějířovité záhyby.
Své šaty často pojmenovával, neupřel jim vosí pas, límečky, které šlo různě aranžovat, soustředil se na propracované živůtky a objemné sukně. Mezi jeho oblíbené barvy patřila světle šedá. Je také autorem mnoha různých linií (H, A, Y). V roce 1947 a 1955 byly jeho modely na obálkách časopisu Vogue.
Christian Dior zemřel roku 1957 v pouhých 52 letech, v oblasti haute couture tedy tvořil pouhých 10 let. I přesto, že stál přesně proti stylu a vkusu Coco Chanel, stal se posledním opravdovým couturiérem, jež si zaslouží označení „diktátor stylu“. Jeho království převzal v pouhých 21 letech talentovaný Yves Saint Laurent, kterého v roce 1955 sám Dior zaměstnal.
Foto: Pinterest