Minulý týden jsme si připomněli historii nejstaršího módního časopisu na světě – konkrétně amerického Harper´s Bazaar. Je to ale stále více progresivnější Vogue, kterému patří zlatá medaile v tomto oboru.
Psalo se datum 17. prosince roku 1892 a světlo světa tehdy spatřilo první číslo amerického Vogue, který začal na novinovém papíře vycházet jednou týdně. Byl zahlcen nejen módou, ale také tipy, jak se správně chovat během konání společenských událostí. U jeho zrodu stála jména jako Arthur Turnure nebo Kristoffer Wright.
O sedmnáct let později jej odkoupil majitel nakladatelství Condé Montrose Nast, jemuž se povedlo časopis rozšířit do Velké Británie, Španělska, Itálie i Francie a také zvednout jeho prodejní cenu (dnes má celkem 23 mezinárodních edic). Do pozice šéfredaktorky byla najata bývalá asistentka Edna Woolman Chase, která začala časopis striktně směřovat a dávat mu pevnou kostru, dokonce stála u zrodu myšlenky týdne módy.
V roce 1932 přišlo nakladatelství s první barevnou obálkou, rok 1960 zase znamenal naprostou nadvládu Diany Vreeland, která z časopisu udělala doslova symbol nové éry, stála za těmi nejlepšími editorialy vůbec. „Nemyslím si, že někdo v historii byl v lepší čas na lepším místě než já, když jsem byla ve Vogue,“ řekla Diana.
Měsíčníkem, tak jak jej známe dnes, se ovšem stal až v roce 1973, pod nadvládou (možná až moc lidské) šéfredaktorky Grace Mirabella, během jejího vedení se začal Vogue prodávat po milionech kusů.
A nesmíme zapomenout na důležitý rok 1988, kdy se do šéfredaktorského křesla posadila dodnes uznávaná a nepřehlédnutelná Anna Wintour, již v té době charakteristická pro své přísné mikádo a tmavé sluneční brýle. Její talent, dobrý instinkt a schopnosti způsobily, že se z Vogue stal doslova přes noc magazín č. 1 po celém světě.
Není pochyb o tom, že je to právě Anna, která dělá časopis takovým, jakým je – nádherným, kontroverzním, skandálním, úspěšným a každým číslem překvapujícím. O to se postarala například i díky umisťování mužů na obálku, do dnešního dne se jich zde ovšem představilo pouze pět – Richard Gere, George Clooney, LeBron James, Ryan Lochte a Kanye West po boku své ženy Kim Kardashian.
Dnešní Vogue promlouvá do mnoha odvětví společenského života. Pere se s mezinárodními problémy, sponzoruje nejeden projekt, přispívá na charitu, podporuje politické kampaně a od roku 1971 je také jedním z hlavních pořadatelů Met Ball.
Určitě si vybavíte film Ďábel nosí Pradu, který je založen na výpovědi jedné z Anniných asistentek – Lauren Weisberger, jež svoji šéfovou popisuje velice barvitě. Právě i tento vtipný snímek dopomohl k neupadající slávě časopisu a dění kolem něj. Připomínám také povedené dokumenty The September Issue nebo The Editor´s Eye (natočený u příležitosti 120. výročí), které rozhodně stojí za váš čas.
V roce 2005 se začal vydávat Men´s Vogue, přišel na svět Teen Vogue, státy jako Jižní Korea či Austrálie vydávají Vogue girl. Rok 2011 znamenal zrod Voguepedie, módní encyklopedie, která také obsahuje archiv každého čísla z americké edice od roku 1892.
V říjnu roku 2013 zveřejnilo Condé Nast zajímavé informace ohledně svého publika. Každý měsíc zaplaví Spojené státy přes 11 milionů výtisků amerického čísla (dalších dvanáct milionů jich putuje do celého světa).
Webové stránky navštíví za stejný časový úsek zhruba desetina tohoto čísla, přičemž průměrný věk čtenářů je 38 let a čtenáři jsou rozděleni v poměru 87% ženy a 13% muži. Na podporu webu také Vogue ve stejném roce spustilo vlastní video kanál na YouTube.
Život módní bible pokračuje nezastavitelným tempem dál…
Foto: Pinterest