O co vlastně jde
Vláknina je důležitá složka naší potravy. Jde o polysacharid, který je sám o sobě pro člověka nestravitelný, případně jen částečně stravitelný. Proč ji tedy konzumovat? Protože vláknina optimalizuje činnost a funkci „přátelských“ bakterií, které pozitivně ovlivňují naše zdraví.
Dobré zažívání
Jak řádky výše napovídají, vláknina bude ideálním můstkem ke správnému zažívání. Máte-li s ním problém, podívejte se na skladbu svého jídelníčku. Vláknina je klíčová, velmi pozitivně totiž ovlivňuje trávení. Navíc nás čistí a chrání, protože na sebe dokáže vázat toxické látky, které při trávení vznikají.
Podpora hubnutí
Pokud už jste se někdy setkali s dietním plánem, určitě v něm nechyběly potraviny bohaté na vlákninu. Některé typy vlákniny dokáží absorbovat vodu ve střevě, zpomalit vstřebávání živin a zvyšovat pocit plnosti, což ve výsledku vede k nižšímu příjmu kalorií.
Prevence zdraví
Jako další body ve výčtu pozitiv se uvádí boj proti cholesterolu, výkyvům hladiny krevního cukru a taky prevence řady onemocnění – rakovina tlustého střeva, kardiovaskulární choroby, obezita či cukrovka. Záleží vždy na typu vlákniny.
Kde ji najdeme?
Jedním hlediskem, jak dělit vlákninu, je, zda je rozpustná ve vodě či nikoliv. Rozpustná vláknina na sebe váže vodu, bobtná a stává se z ní jakýsi gel. Právě ta působí jako prebiotikum. Najdeme ji v ovoci a zelenině, v luštěninách, obilovinách či ořeších a semínkách. Nerozpustná vláknina nebobtná, ale zvětšuje objem trávené potravy a urychluje její pohyb. Obsahují ji ořechy a semena, celozrnné obiloviny, luštěniny, otruby či kořenová zelenina.