Kardamom
Pochází z deštných pralesů Srí Lanky a Indie a má nezastupitelnou roli v indické kuchyni. Jste-li milovníky téhle exotiky, pak ho určitě znáte. Hodí se jak k dochucení masa, do polévek, rýže a dalších pokrmů, ale také s ním můžete ladit sladké dezerty či ozvláštnit kávu.
Kurkuma
Její žlutá barva je nepřehlédnutelná a stejně tak i její jemně nahořklá chuť. Jde o další důležitou položku v indických pokrmech, nicméně dokáží si s ní pěkně vyhrát i další světové kuchyně. Má totiž spoustu zdravotních účinků, podporuje imunitní systém, napomáhá regeneraci organismu a tlumí bolest.
Cayenský pepř
Kdo je fanouškem chilli papriček, tak si mnohem více než klasický pepř zamiluje ten cayenský, jenž lépe spolupracuje s chuťovými buňkami toužícími po chilli. Za pálivou chutí stojí známý capsaicin, který se kromě přiostření každého jídla postará i o lepší trávení a spalování tuků.
Anýz
Anýzu se daří ve Středozemí a hodně se pěstuje například ve Španělsku. Má jemně sladkou štiplavou chuť, kterou uplatníte v široké škále pokrmů. Hodí se k rybám, hovězímu, kuřecímu, polévkám, omáčkám, zelenině, ale dobře funguje i s koláči a dalšími sladkostmi. A zmínit musíme rovněž likéry a jiné alkoholické nápoje, k jejichž výrobě se hojně využívá.
Badyán
Badyán u nás tak trochu dostal nálepku „vánočního“ koření, protože se používá hlavně při pečení cukroví, perníčků a do svařáku. Je to celkem škoda, protože jeho lehce kořeněná nasládlá chuť vynikne v různorodých jídlech během celého roku. Polévky, různé marinády, zelenina, ryby, maso, mořské plody. Vyzkoušejte ho!