Vitamínová bomba
Klíčky jsou velkou zásobárnou zdraví a energie, která teď po zimě přijde opravdu vhod. Obsahují daleko více prospěšných látek než dospělá rostlinka. Záleží, co naklíčujete, nicméně obecně jde hlavně o vitamíny B a C, minerály vápník, hořčík, železo nebo fosfor, bílkoviny a antioxidanty.
Zdraví a prevence
Konzumací čerstvých klíčků posílíte imunitu, detoxikujete organismus a také podpoříte prevenci řady onemocnění. Je známo, že klíčky pomáhají při léčbě cukrovky, onemocnění cév či poruchách metabolismu, tak jim dejte šanci, když stačí tak málo.
Domácí výrobna
Možná, že se na poprvé nezadaří, ale pokud to nevzdáte, můžete se stát mistry v klíčení. Není to tak složité. Ideální je pořídit si speciální pomůcky, které vám usnadní práci – nakličovací sklenici se stojánkem, kterou využijte např. pro nakličování ředkviček, čočky, munga či cizrny, nebo sítko na klíčení s podtáckem v případě pěstování klíčků ze semen řeřichy, rukoly, lněných semínek nebo chia.
Jak na to?
Nejdříve musíte semínka probudit k životu, takže je zalijte na cca 8-12 hodin vodou, aby nabobtnala. V případě řeřichy, rukoly nebo chia stačí zhruba čtvrt hodiny. Poté vodu slijte. Následný postup pak závisí na tom, zda klíčíte ve sklenici nebo přes sítko. Jaký je v jejich přípravě rozdíl?
A nechte klíčit
Klíčení ve sklenici: Semínka vložte do sklenice ve stojánku dnem vzhůru a proplachujte je minimálně 2x denně. Většinou začnou klíčit hned druhý den a cca po 5-7 dnech můžete sklízet.
Klíčení přes sítko: Namočená semínka přes sítko sceďte a rozložte je po celé jeho ploše. Na dva dny je překryjte talířkem, poté víko sundejte a 2x denně, ráno a večer, je vlhčete rozprašovačem. Až kořínky prorostou skrze sítko, jemně proplachujte proudem vody. Obvykle sklidíte po 6-8 dnech.