Jídlo před tréninkem
Pokud jste ranní ptáčata a ještě před prací či školou stíháte cvičit, můžete tak činit nalačno. Budete lépe spalovat tuky. Pokud však plánujete delší trénink s větší zátěží, je lepší se minimálně půl hodiny před ním nasnídat. Tělu dodejte především sacharidy – ovoce s jogurtem, rýžová kaše s kouskem ovoce, smoothie, celozrnné pečivo, apod.
Cvičíte-li odpoledne či večer, myslete na složení stravy už v průběhu celého dne, díky níž nastřádáte energii pro fyzickou aktivitu. Hlavní jídlo byste si měli dát zhruba 3 až 4 hodiny předem a rozhodně by to nemělo být nic tučného a těžkého. Vhodný je např. losos s rýží nebo těstoviny s kuřecím masem. Pokud potřebujete, ještě hodinku před tréninkem si můžete dát malou svačinku, třeba celozrnné pečivo, ovoce s tvarohem či smoothie.
Jídlo po tréninku
Jídlo po výkonu liší podle toho, co je vaším cílem. Chcete-li zhubnout, doporučuje se až hodinu po cvičení nejíst. Poté si dopřejte jídlo bohaté především na kvalitní bílkoviny, které obnovují porušená svalová vlákna. Může to být zeleninový salát s kuřecím masem, rybou, vejcem či nějakou luštěninou a k tomu malá sacharidová příloha.
Je-li vaším cílem nabrat svalovou hmotu, tak si do půl hodiny po tréninku dejte malou sacharidovou svačinku (např. banán, müsli tyčinku), která podpoří regeneraci svalů. Do dvou hodin by na řadu mělo přijít plnohodnotné jídlo – oběd či večere (např. krůtí maso, zeleninový salát a brambory, těstovinový salát s tuňákem a zeleninou). V případě, že sportujete večer, dejte si pozor, abyste neusínali s plným žaludkem. Nechte si tak 2 až 3 hodiny na vytrávení.