Veroniku KOKO Kokešovou můžete znát jako moderátorku radia i blogerku, jejíž web MENUdomu.cz. získla nejednu cenu.
Koko zkouší ve své kuchyni možné i nemožné, ve své nové knížce představuje čtenářům suroviny, s nimiž při vaření pracuje, a podrobně jim vysvětluje postupy také prostřednictvím videí, kde se hodně vaří, směje a zase vaří. A dobrého jídla, smíchu a nejen toho je plná i její kuchařka.
Menu podle Koko obsahuje kapitoly reprezentující konkrétní sezónu nebo surovinu – jídla lze mezi sebou kombinovat podle chuti. Těšit se tak můžete na menu ze dvora i z pastviny, menu houbové, myslivecké, bezmasé či rozkvetlé.
A proč kuchařka plná videí? Každý recept navíc obsahuje QR kód, díky němuž si budete moct přehrát video a vařit tak s bezprostřední Koko tváří v tvář. Videa budou umístěna na jejím blogu, kde si můžete ke konkrétním receptům přečíst doplňující informace a užitečné rady, které už se do knihy nepodařilo vtěsnat. Videa se od října 2014 postupně spouštějí také na nejnavštěvovanější české internetové televizi Stream.cz, která je základnou Veroničiných pořadů MENU domů a MENU v sezóně.
My vám přinášíme ochutnávku v podobě jednoho receptu z kapitoly Myslivecké menu.
Daňčí kýta s dýňovou omáčkou a špeclemi
Daněk je z čeledi jelenovitých a byl k nám dovezen v šestnáctém století z teplých středomořských oblastí. Má zploštělé paroží, které připomíná lopatu. Loví se od srpna do konce roku. Z vysoké zvěře má právě daněk nejtučnější maso. To je u všech jelenů nejkvalitnější do tří let, kusy starší než pět nebo šest let už mají tužší maso, které má výrazně zvěřinový pach a v kuchyni se vám s ním bude špatně pracovat.
Ingredience na 4 porce
500 g daňčí kýty / 2 lžíce oleje / ½ lžičky soli / krystalková sůl na dochucení / pepř / 500 g kupovaných špeclí / 2 lžíce másla / čerstvá naklíčená řeřicha
Na dýňovou omáčku – 250 g oloupané máslové dýně / 60 g oloupané petržele / 70 g oloupané cibule / 30 g másla / 6 větviček čerstvého tymiánu / šťáva z ½ citronu / ½ lžičky drceného kmínu / 1 bobkový list / 350 ml vývaru na podlití / 80 g crème fraîche nebo tučné kysané smetany / cca 200–300 ml vývaru na zředění omáčky
Postup
Dýni oloupejte a vydlabejte jádřinec. Dužinu nakrájejte na dvoucentimetrové kostky. Chce to ostrý nůž, je tvrdá. Očistěte petržel a cibuli, opět pokrájejte. Začněte předehřívat troubu na 170 stupňů. V nádobě s pokličkou, kterou můžete dávat i do trouby, na másle zarestujte zeleninu do hněda, potrvá to asi 10 minut. Přidejte kmín, bobkový list, citronovou šťávu a tymián. Následuje první dávka vývaru, která se v troubě skoro vyvaří, ale chuťově určitě neztratí. Pečte pod pokličkou asi 80 minut. Troubu nevypínejte, dýni hned vystřídá maso. Měkkou zeleninu rozmixujte ponorným mixérem nebo propasírujte spolu s trochou dalšího vývaru. Výsledné pyré přiveďte v rendlíku k varu, přidejte crème fraîche nebo kysanou smetanu a vymíchejte do hladka. Poslední várkou vývaru dolaďte hustotu omáčky, aby odpovídala vašim představám. Celkově by vám na tenhle recept mělo stačit 600 ml zeleninového, hovězího, telecího nebo zvěřinového vývaru. Ještě ochutnejte – možná bude třeba přidat sůl a pepř, trochu citronové šťávy nebo naopak cukru. Říznější omáčku zajistí špetka sušeného chilli.
Stáhněte teplotu trouby na 150 stupňů. Maso odblaňte, celý povrch potřete olejem a rozpalte pánev, dokud se z ní nebude kouřit. Nechte maso ze všech stran opéct do hněda, vložte je do pekáčku a pečte asi 25 minut v předehřáté troubě. Pak bude střed masa růžový. Dál můžete propékat ještě 10–15 minut, pak už maso zbytečně trápíte. Po vyjmutí ho nechte ještě alespoň 8 minut odpočívat, teprve pak můžete nakrájet na plátky.
Rozehřejte máslo na pánvi a orestujte špecle. Zabere to právě těch 8 minut čekání na maso. Vmíchejte řeřichu, přihřejte dýňovou omáčku a může se podávat. Maso dolaďte krystalky soli a čerstvě mletým pepřem.
Foto: Archiv kuchařky