Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky.  Obsahují více uhlovodíků než většina ořechů a jsou proto výborným energetickým a regeneračním zdrojem. Obsahují také sacharózu jako hlavní cukr a to ve větší míře než pšenice, vlašský ořech či brambory.

Sladké plody kaštanovníku se používají na vše možné – dominují však hlavně jako pečené nebo jako nádivky či různé druhy kaštanové pěny. Nejlepší způsob uchování kaštanů je jejich zamražení v mikrotenových sáčcích. Po rozmrazení si zachovávají svou původní chuť.

 

Kaštany se před konzumací musí vždycky tepelně upravit, nejí se syrové. Před jakoukoliv kuchyňskou úpravou nařízněte slupku, do tvaru kříže, s řezem dlouhým asi 3 cm.

 

Kaštany pečené v troubě

Pečte v troubě předehřáté na 200 °C. Kaštany naskládejte rovnoměrně na plech, řeznou stranou nahoru a pečte asi 15 až 20 minut. Slupka začne tmavnout, řez se rozevře a odkryté maso kaštanu se začne tmavě zbarvovat. Tento způsob přípravy kaštanů je nejrychlejší. Jen si dávejte pozor, aby slupka byla pouze tmavě hnědá, ne černá a připálená.

Foto: Pinterest.com