Opening ceremony patřila ruské scéně
Deseti milionová metropole na severu Číny uvedla v lednu tohoto roku první edici Fashion Weeku. Harbin v minulosti hostoval podobnou událost, avšak organizátoři lety nabyli pocit, že je čas překročit hranice a do týmu přizvali posilu v podobě dvou evropských producentů. Oleg Korotyshev připravil selekci mladých ruských talentů, které doplnil o extravagantní módní star Oleksandra Vasylyeva z Ukrajiny. Ekaterina Kukhareva, Dana Karimova, Anasatasiia Kuchgova jsou pouze zlomkem ruské scény, které patřily úvodní dny Harbin Fashion Week.
Stylový manuál z Bangkoku
Vlnu očekávání vzbuzovala i přítomnost absolventů londýnské Central Saint Martins, jejímiž absolventy byli v minulosti například Alexander McQueen či Stella McCartney. Čínskému publiku svou tvorbu předvedli David John Longshaw a Kirsty Amy Ward, ale rozhodně největším osvěžením programu byl blok věnovaný thajské scéně. Duo Tube Gallery (Phisit a Saks) předvedlo několik stylových variací pánských tříčtvrtečních kalhot a mladý designér Sirus Tantiyapong poslal na runway pestrobarevnou kolekci ručně malovaných šatů a topů. Publikum ho odměnilo potleskem.
Slovenské trio v Číně
Slovenská producentka Lenka Suchová participovala na projektu Harbin Fashion Week poprvé a to hned uvedením tria slovenských návrhářek. Izabela Komjáti, Jitka Klett a Zuzana Haková v Číně prezentovali své kolekce večerních šatů.
Módní návrhářka Jitka Klett předvedla na akci svou linii haute couture s originálními potisky či třpytivými detaily v podobě našitých kamínků. Vzdušné hedvábí s jemným potiskem či jemná růžová a burgundy byly základem kolekce, kterou doplnily klobouky.
Kolekce Isabely Komjáti je pokračováním předchozí medicouture Lovesnakes kolekce. Sestává z dámských i pánských modelů. Autorský potisk látek vychází i ze šňůrkové kolekce, jejím provedením z 3D na plochu, s hadím motivem krajty, inspirovaným barevností některých zajímavých hadích exemplářů.
Zuzana Háková na Harbin Fashion Weeku předvedla odvážné modely v kontrastu s exkluzivními společenskými šaty. Kolekce byla doplněna o výrazné kovové dekorace, řetězy, kožené rukavice a krajku. Zajímavými byly i orientální ručně vyšívané a bohatě zdobené modely s prvky blízkého východu podtrhnuté zlatou barvou.
“Účast na mezinárodních přehlídkách podněcuje výměnu kreativní energie a návrhářům rozhodně pomáhá nacházet nové zdroje inspirace pro budoucí kolekce. Harbin Fashion Week je také zajímavou platformou, která nabízí průřez asijským i evropským současným módním designem, což byl hlavní faktor, který mě přesvědčil se projektu letos produkčně zúčastnit, “ říká ambasadorka slovenské módní sekce.
Čínský produkční tým připravil pro hostující designéry pestrý program. První dny po příletu do Asie byly věnovány poznávání místní kultury a architektonických památek Harbinu. Po uvedení série přehlídek následovala i panelová diskuse s nákupčími a na závěr převzala Lenka Suchová ocenění za budování mezinárodních módních aliancí.
Foto: Vanity Production House