Vraťme se zpět do historie. Svatba byla vždy velkou událostí, na které nešetřili ani chudí. Dnes už je pro mnoho lidí jen přežitkem a párů, které svatbu odmítají je dlouhá řada. Nicméně malé holky vždy touží po velké svatbě a především nádherných princeznovských šatech, které je alespoň jedinkrát v životě nechají zažít svůj dětský sen.
Najít ve svém šatníku šaty, které lze považovat za svatební, je takřka nemožné. Zabrousit na půdu, jestli tam nejsou schované ty po mamince, nepřichází v úvahu. I když při pohledu na podzimní kolekce předních světových značek to tak zcela neplatí. Návrháři se rádi vrací do historie a rády čerpají z klasiky dob první republiky nebo dob poválečných. Navlékají nám zpět rukavičky a dávají kloboučky na hlavu. Rozmanitost šatů je až neuvěřitelná a často hodně tápeme, které jsou ty naše vyvolené. Známe to i z filmu Sex ve městě, kde obyčejný bílý kostým rychle nahradily velkolepé šaty Vivienne Westwood. I když pásku v cílové rovince přetrhl právě onen „no name“ kostýmek.
Tradiční barvou nevěstiných šatů zůstává stále bílá. Nicméně dnešní doba není tak upjatá a nechává nás experimentovat. I když bílá barva nebyla vždy striktní barvou svatebního dne. V 19. století šaty barvami přímo hýřily. Nechyběly ani výrazné vzory. Mělo to výhodu, šaty se daly obléknout i po svatbě. Lidé v té době považovaly módu za absolutní marnotratnost, a tak již černá barva byla v té době tou svatební. Vše se změnilo okolo roku 1880, kdy se bílá barva stala symbolem svatebních šatů. Důvodem se stalo zavedení civilního sňatku. Církvi se tato změna samozřejmě nelíbila, a tak trvala na alespoň na bílé barvě, která symbolizovala křesťanskou stránku manželství a především nevinnost nevěsty. Bílá barva vždy představovala dokonalost a čistotu a o to více ve svatební den.
Zavedení bílých svatebních šatů urychlily dvě královské svatby. Tou první byla svatba královny Victorie s princem Albertem v roce 1840. Královna si pro tento den zvolila bílé saténové šaty a v roce 1853 se Evženie oblékla do bílých sametových šatů, aby pojala za svého manžela císaře Napoleona III.
Svatby šlechtických párů se staly dodnes studnicí inspirace. Nejkopírovanějším modelem všech dob se staly bezkonkurenčně pohádkové šaty princezny Diany, které nastolily návrat k romantice. Její manželství se sice nezdařilo, ale vzešel z něj syn princ William, který se oženil s krásnou Kate Middleton, jejíž šaty se rovněž staly symbolem pro miliony lidí po celém světě a kopie na sebe nenechaly dlouho čekat. Návrhářka Sarah Burton z dílny Alexander McQueen byla dlouho utajovanou osobou, která se po odhalení stala rázem jednou z nejvyhledávanějších módních návrhářek.
Ženy se však snaží stále nějak překvapovat a vystupovat z řady. Chtějí upozornit na to, že tradice nemusí být vždy dodržovány. Vzpomeňme na černé šaty Ivy Frühlingové, ve kterých zářila po boku svého tehdejšího manžela zpěváka Richarda Krajčo. I Eliška Kaplicky zvolila pro svůj velký den černé šaty z dílny české značky LEEDA, kterými šokovala celý národ. Když se však ohlédneme zpět, ani jedno manželství neskončilo příliš šťastně. Jedno manželství bylo ukončeno rozvodem a to druhé v tom nejkrásnějším období ukončeno dokonce smrtí. Možná bychom měli přeci jen s černou barvou v tento výjimečný den spíše šetřit.
Asi největší průkopnicí ve vybočování ze zajetých kolejí je bezesporu Vera Wang. Ta nešetří ani barvou a ani extravagantností. Nicméně ženy po jejích šatech prahnou a udělaly by cokoli, aby si ve svůj den mohly obléknout róbu z dílny této úspěšné módní návrhářky.
A tak pokud se blíží váš velký den a vy nevíte, co si obléknout, zkuste si projít pár fotografií a nechat svůj šestý smysl rozhodnout, jestli se nevdávat jen tak v bílém kostýmku, v šatech s vlečkou nebo v šatech připomínající noční negližé a nebo se zahalit do tuny organzy, která vás bude unášet na obláčku vašeho absolutního štěstí, protože právě o tom svatby jsou.
Foto: Profimedia.cz; Archiv firem