V bibli se píše, že ženy nesmí nosit mužské oblečení, stejně jako mužům není dovoleno oblékat to ženské. Když se tedy v roce 1971 německá poslankyně Lenelotte von Bothmer oblékla na zasedání parlamentu do kalhotového kostýmu, vyvolala nemalé pozdvižení. Dějiny ženské emancipace jsou úzce spjaty s dobytím pánské garderóby. Ve dvacátých letech 20. století se dvoudílný až třídílný kalhotový oblek (včetně vestičky) stal uniformou umělkyň a moderních žen známých jako garconnes (ženy nosící chlapecký styl). Nicméně trvalo dalších padesát let, než se kalhotový kostým stal nedílnou součástí dámského šatníku.
V současné době kalhotový kostým rozhodně nereprezentuje emancipované ženy, ale dámy s vytříbeným vkusem. Získal si svou oblibu především díky své praktičnosti a pohodlnosti. V módě si drží pevné místo a nechybí v kolekcích světových značek a návrhářů. Není divu, protože pokud má kostým perfektní střih, pak vaší postavě jen prospěje a navíc vám dodá na šarmu. Alessandro Michele, kreativní ředitel Gucci, jde ale zase o kus dál. Z klasického kalhotového kostýmu vytvořil doslova umělecké dílo, se kterým vždy zabodujete.
Bottega Veneta sází na overal a sako jedné látky. Je to sice trochu riskantní kombinace, která nemusí slušet každé z nás, ale originalita se tomuto modelu rozhodně upřít nedá.
Miuccia Prada zůstává věrná ženskosti a sází na sukni. Nicméně nudnost tomuto stylu se důrazně vyhýbá. Hra s vrstevním různých látek dodává kostýmu naprostou geniálnost a originalitu a nás hodně baví.
Pánové Dolce a Gabbana rovněž na kalhotový kostým nezapomněli ve své jarní kolekci a vsadili na úzké kalhoty kratší délky a látky připomínající spíše pyžamo, které ale tuto sezonu hrají prim.
Zkrátka do kalhotového stylu vstoupila široká paleta barev a střihů. Máme ale pro vás jednu malou velkou radu. Nenoste do kalhotového kostýmu kravatu, kterou díky všestrannosti designéři rádi prezentují na módních molech, ale v praktickém životě příliš parády nedělají, právě naopak. Zkuste šátek nebo výrazný šperk.
Foto: Archiv firem; WWD