Modelka Lesley Hornby známá jako Twiggy se narodila v Anglii a stala se doslova tváří celé dekády. Její dívčí postava se stala snem i symbolem pro mnoho žen. Její krátký účes je žádaný dodnes. Její velké oči s tmavými linkami, dlouhými řasami chtěl zachytit každý fotograf.

Twiggy

Twiggy

Britskou modelku v podstatě náhodou objevil fotograf, ke kterému Lesley poslali z kadeřnictví, aby pro ně nafotila pár fotek svého krátkého mikáda. Fotografovi stačil jeden pohled a věděl, že Twiggy se stane doslova přes noc hvězdou. Se svými 41 kg zavedla období extrémně hubených modelek, ačkoliv dnes proti anorektickým postavám sama bojuje. Ona prý měla vždy štěstí, že patří k těm lidem, co mohou sníst cokoli a vždy budou štíhlí. V roce 1966 byla Twiggy jmenována Tváří roku a rovněž byla zvolena Britkou roku. Její tvář zdobila titulní strany předních módních časopisů Vogue a Elle. Největší fanynkou této mladinké holčičky se stala šéfredaktorka amerického vydání Vogue Diana Vreeland, která měla zcela zásadní podíl na úspěšné kariéře Twiggy.

Twiggy

Twiggy

Twiggy však byla velmi zvláštní ikonou. V době své největší slávy jí bylo 16 let a měřila pouhých 168 cm. Přesto se obratem stala nejlépe placenou modelkou 60. let a dokonce společnost Mattel podle Twiggy vytvořila panenku Barbie s jejím jménem. Twiggy předvedla světu nespočet variací na pouzdrové minišaty. Twiggy rovněž byla první modelkou, která představila svou vlastní kolekci oblečení, z čehož se později stal doslova trend. Slávy z módního mola si však Twiggy neužívala dlouhé roky. Již ve dvaceti prohlásila, že netouží být pouze věšákem na oblečení a svou kariéru nasměrovala k filmu a hudbě, kde se shledala se stejným úspěchem jako v módní branži. Nicméně už jako zralá žena se v roce 2005 opět objevila v reklamní kampani Marks & Spencer a nadále propaguje stylové oblečení pro zralé ženy. Je tak důkazem přísloví, “odříkaného chleba největší krajíc”.

Twiggy

Twiggy

Barbara Hulanicki je geniální žena stojící za značkou Biba. Barbara byla přezdívána butikovou královnou. Její značka nebyla jen móda, ale především specifický životní styl. Butiky Biba se zasloužily o demokratizaci módy. Barbara byla původně polská módní ilustrátorka, která za pomoci obchodního ducha manžela prakticky založila první zásilkový butik Biba Postal Boutique. Vše spočívalo v rozesílání katalogu navržených šatů a následné čekání na objednávky. Jeden z těchto katalogů s růžovými kostičkovanými šaty se dostal do rukou redakce Daily Mirror, která ony šaty otiskla a těch se následně prodalo více jak 17 000 kusů.

Barbara Hulanicki

Barbara Hulanicki

Tím byla kariéra Barbary a značky Biba odstartována. V roce 1964 byl otevřen první butik Biba v Kensingtonu. Kolekce Biba byly dostupné téměř všem, ale přesto vyráběny v limitovaném počtu, takže zaručovaly relativní originalitu v ulicích. Mix viktoriánských časů, secese, art deco, hollywoodské dekadence a pop kultury získal značce Biba i její majitelce mezinárodní slávu a reputaci. Typickým šatům Biba dominovala úzká ramena, vysoké, opticky prodlužující průramky a úzké rukávy. Barevná paleta vždy obsahovala odstíny ostružinové, švestkové a rezavé.

Šaty Biba

Šaty Biba

Ke konci 60. let se styl značky Biba změnil. Objevil se rafinovanější styl v podobě šikmého střihu šatů, hedvábných rób ve stylu 30. let, výstřihy s tzv. “vodou” a kalhoty se všívanými panely. Barbara sortiment postupně rozšiřovala až do roku 1973, kdy na kensingtonské High Street otevřela sedmipatrový obchodní dům “Big Biba” čítající oddělení s dětskou i pánskou módou, nábytku apod. Velmi rád a často sem chodil popíjet anglický čaj zpěvák David Bowie a řada studentů, která zde hledala inspiraci. Bohužel o dva roky později britská krize zapříčinila rychlé uzavření tohoto Barbařina snu.

Model Biba

Model Biba

Foto: Profimedia.cz