Pro ně jsou hodinky klenot. Ten správný klenot pro sebe dnes najde každá žena. Elegantní dáma preferuje klasické hodinky „Tank“ od Cartier. Praktická žena zvolí nezničitelné Rolex Oyster Perpetual z nerezavějící oceli. Ty, co milují módní trendy, se uchýlí do letištního obchodu duty-free a nechají se svést módními hodinkami Swatch, které svou pestrou škálou barev ladí ke každé sukni, svetru či šátku.
První náramkové hodinky byly vyrobeny v roce 1868 v hodinářství Patek Philippe. V roce 1880 představilo hodinářství Girard-Perregaux sériově vyráběný model a v roce 1904 uvedl Cartier na trh vzor Santos-Dumont, jenž se dodnes řadí mezi celosvětově nejslavnější hodinky. Všechny tehdejší hodinky měly ruční natahování, které se muselo denně provádět.
V roce 1923 spatřily světlo světa první automatické hodinky, které v řádném chodu udržovaly běžné pohyby paže. Pokud tyto hodinky nosíte každý den, pravidelné natahování odpadá. Jestliže se ale na čas odloží, zhruba za 24 hodin se zastaví. Tento problém se vyřešil v 50. letech, kdy strojky dostaly jako trvalý zdroj energie baterii. Na přelomu 60. a 70. let sklidily modely „quartz“ (křemenné hodinky) celosvětový úspěch. V 80. letech se rozvinuly dva charakterově odlišné hodinářské trendy. V roce 1983 se zrodily hodinky Swatch. Díky škále designů, barev a hlavně nízké ceny si zákazník mohl pořídit hned několikery pro různé příležitosti. Nicméně, mechanické hodinky následkem euforie z hodinek „quartz“ téměř zmizely z trhu. Lidé si však brzy uvědomili nevýhody hodinek na baterie (baterka došla většinou v době a místě, kde se nedala pořídit nová) a často se opět začali vracet k těm mechanickým. Prestiž mechanických hodinek je v současné době vyšší než kdykoli předtím. Tzv. křemenné hodinky jsou jim stále v patách a rozhodně nelze říci, že jim chybí styl. Řada luxusních modelů zdobených drahokamy patřící do nejvyšší cenové skupiny jsou vybavena bateriovými strojky. Nicméně pro milovníky a odborníky hodinek to zůstávají předměty bez duše.
V době 19. století si dámy věšely hodinky kolem krku přes límce z tylu nebo krajky. Ve 20. letech schovávaly své hodinky v minikabelkách a v případě potřeby je vždy vyndávaly elegantně pomocí stylového kovového řetízku. Průlomem se staly až 30. léta minulého století, kdy doba začala nabírat na obrátkách a čas se stával nepřítelem člověka. Z minikabelek se hodinky přemístily na zápěstí a stylově se nosily přes kožené rukavice. V 60. letech zavládly hodinky oblých tvarů a platilo nepsané pravidlo, čím větší tím lepší. Dámské vzory se od počátku inspirovaly pánskými hodinkami, které se jen nepatrně zmenšily. Takto vznikla řada unisexových nadčasových modelů. V dnešní době však na trhu najdete širokou škálu ryze dámských či pánských hodinek. Můžete si zvolit klasické s koženým páskem či náramkové vyrobené z oceli. Ani v barvách nejsou výrobci pozadu a milovník jakékoli barvy si najde ty svoje hodinky, které ladí k jeho stylu. Zkuste i vy si najít ten svůj správný měřič času, který doladí váš styl.
Zdroj fotografií: www.worldtempus.com; www.luxuo.com
0 Comments