Rok 1977 byl pro kubánský podpatek zcela zásadní. Na filmovém plátně se objevil film Horečka sobotní noci a s ní idol té doby herec John Travolta. A právě ten na parketu v rytmu disco rozjel trend a fenomén s názvem kubánský podpatek.

John Travolta ve filmu Horečka sobotní noci

John Travolta ve filmu Horečka sobotní noci

Kubánský podpatek je robustní, střední výšky a širší nahoře pod patou než dole. Původ tohoto podpatku směřuje k jihoamerickým gaučům, kterým podpatek při jízdě na koni držel nohy pevně v třmenu. Na dámské obuvi se kubánský podpatek objevil později a to kolem roku 1905. Do té doby dámským botám kraloval tzv. ludvíkovský podpatek, který zrcadlil edvardiánskou siluetu. Nicméně ve 20. letech, kdy na módní královský trůn pomalu usedala Coco Chanel, se k maskulinní siluetě obuvi hodil více ten kubánský podpatek.

Boty z roku 1920

Boty z roku 1920

Taneční horečka, která se rozhořela kolem charlestonu, vyžadovala pevnou botu, která je širší, a tak velikost kubánského podpatku skvěle tanečním botám padla. A vůbec hudba jako taková je úzce spjata s tímto podpatkem. Kubánský podpatek se jednoduše stal stylem hudebních hvězd. Mezi jejich hrdé nositele patří například kytarista legendární skupiny Rolling Stones Brian Jones, herec Russell Crowe, bývalý americký prezident Bill Clinton nebo zpěvák Ricky Martin.

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

Svůj velký comeback kubánský podpatek oslavil v roce 2000, kdy módní návrhář Heidi Slimane, tehdy pracující pro Dior Homme, představil světu úzký střih pánských kalhot, ke kterým zvolil právě boty s tímto širokým podpatkem. Další návrhář, který zařadil boty s kubánským podpatkem do svých kolekcí, byl Patrick Cox, jehož boty rád nosil herec Russel Brand nebo zpěvák Lenny Kravitz. Bezkonkurenčně nejokázalejší pár bot s kubánským podpatkem vytvořil Gareth Pugh v roce 2011. Pro jejich finální vzhled zvolil černou lakovanou kůži, 7,5 centimetrový podpatek a lesklý zlatý zip.

Boty od Gareth Pugh

Boty od Gareth Pugh

Foto: Profimedia.cz; google.com; pinterest.com