Designblok Premier Fashion Week není nafouknutý ani nafoukaný. Určitě se nejedná o maraton přehlídek, pouze o solidní půlmaraton. Limitovaný počet míst však nabízí i mladým, méně zkušeným tvůrcům, kteří školu buď stále studují, nebo ji sotva dokončili. A přesně těm patřila i zahajovací středa.
Zatímco Designblok, jakožto patnáctiletý festival designu, odstartoval už v pondělí, přidružený fashion week na sebe nechal ještě dva dny čekat. Spustila ho až přehlídka tří studentů módy z ateliéru Liběny Rochové na UMPRUM, držitelů “talentových karet” Darii Makeevy, Lukáše Spilky a Kateřiny Plamitzerové.
Daria Makeeva pro kostel sv. Šimona a Judy, kde se “Premier” koná, přichystala diplomovou kolekci Nostalgia Now. Hlavní inspirací je oděv ruských rolníků z přelomu 19. a 20. století. Ačkoliv je její zdroj více než sto let starý, kolekce je více než současná. Pohrává si s kontrasty černé a bílé, objemy i technologickými detaily, například s “vyboulenými” lištami kapes. Daria se navíc až překrásně trefila do jednoho světového trendu, který na molo před pár dny poslal i Alexander Wang v kolekci pro značku Balenciaga. Rafinované sklady na kalhotách obou tvůrců vytváří jakési “uši” na stehnech. Sklady Darii Makeevy jsou navíc odepínací.
Druhá v pořadí, Kateřina Plamitzerová, ukázala část kolekce Tradice vol. II už během výstavy zimních klauzur. Vyhrála s ní i soutěž Simply for SIMPLE. Estetickým základem řady je úprava materiálu. Vzdušnou organzu Kateřina různě stahuje a řasí pomocí tkaniček.
Vzhledem k tomu, že už publikum základ kolekce vidělo, mnohem zajímavější byl kontext, do kterého ji Kateřina zasadila během přehlídky. Objemné průsvitné šaty totiž modelky oblékly na reklamní trika Mentos, plavky nebo ošuntělé saténové podprsenky. Na nohy obuly okopané a ošoupané boty. Styling mixující nové se starým a “sekáčovým” tak báječně shodil onen velký studentský koncept hraničící s výtvarným uměním, což ho ve výsledku nesmírně polidštilo.
Zběsile živočišná a zároveň minimální byla poslední předváděná kolekce Animal x Minimal od Lukáše Spilky. Jeho motiv byl zcela prostý – gradovat od ničeho k ničemu. A zcela jednoznačně to vypadalo i na mole. Nejdříve šly minišaty ze slepené juty, pak stejně technologicky postavený objekt připomínající roztažený vějíř nebo paví ocas. Další dvojicí rozvíjejících se modelů byly třeba pytlovité – opět jutové – šaty s vlajícími vlákny na zadním díle, druhý model už se sestával pouze z navrstvených vláken. Stejně tak Lukáš Spilka gradoval “kostru” ze seškvařeného materiálu, která trochu evokovala 3D tištěné klece Iris Van Herpen.
Absolvent bakalářského studia u Liběny Rochové dále pokračuje na Královské akademii v Antverpách, kde studuje například i vítězka soutěže START_UP Markéta Martíšková.
Díky udělené Fashion Talent Card získali Lukáš, Daria a Kateřina, stejně jako minulé vítězky, prostor v kostele sv. Šimona a Judy a výstavu v Openstudiu Kafkův dům zdarma. Soutěž je to tedy nesporně přínosná. Škoda jen, že vybírá výhradně ze studentů UMPRUM.
Stále se nemůžete zorientovat ve třech českých fashion weecích? Pak nahlédněte do našeho průvodce po pražských akcích podzimu.
Foto: Hermina