Móda, prezentována v rámci Designbloku nebyla ani tak konfekční a nositelná, jako svobodná, umělecká a plná hlubokých myšlenek. Jednou z nejvýraznějších kolekcí předvedla nizozemská designérka Abbe Stirrup nebo její kolegyně Karim Adduchi.
Diploma Selection blok 1.
V prvním bloku přehlídek se představili tři mladí návrháři, mezi nimiž nechyběla česká zástupkyně. Jako první vpustila na molo své modely nizozemská návrhářka Abbe Stirrup a nutno říci, že to bylo antré velkolepé. Studentka amsterdamského institutu módy představila kolekci Glorious Relapse, jež byla vizuální explozí ztělesňující měnící se psychedelický zážitek. A opravdu psychedelický a hlavně úžasný zážitek to byl. S pánskou kolekcí Sport+Fun, která nevypadala rozhodně špatně, se pak představila designérka z Polska Ola Kowolská. Ta streetovost oděvů dotáhla do konce díky potiskům log, aplikacím i sportovním kuklám přes obličej. A nakonec se svou kolekcí s názvem A representative collection of something inspirovanou street módou a sportem, vyšla česká zástupkyně Kristýna Nováková. Popravdě se přiznám, že její kolekce se mi líbila z těch tří nejméně i když použila různé šátkové variace a pracovala se sítotiskem, což je moje oblíbená technika.
Diploma Selection blok 2.
Druhá část přehlídek začínala mnohem umírněněji a potěšila spíše milovníky minimalismu a konfekce. První kdo se představil byla nizozemská návrhářka Karim Adduchi, která svou kolekcí She Knows Why the Caged Bird Sings vzdala hold berberskému dědictví a využila k tomu tradiční motiv koberců a také materiály, které její předkové používali. Kolekce byla velmi povedená a rozhodně měla grády. Polka Michalina Szurgot naopak představila velmi streetové kousky plné výšivek a aplikací. Do pměti se nám rozhodně vryla estonská návrhářka Triin Amur a její vlněné unisexové kabáty. I když se jednalo vlastně o kolekci, která v kompozici těch ostatních mohla zapadnout, určitě oslovila ty, jež čekali na nějakou tu nositelnou módu nebo něco, po čem by mohli toužit. Jako poslední se ve druhém bloku přehlídek představila další nizozemská designérka Janina Volkmer. Její strukturované a materiálově zajímavé kabáty, svetry a jemná barevnost v sobě snoubily nositelnost i punc uměleckého díla a my jsme z nich byli nadšeni.
Diploma Selection blok 3.
Závěrečný blok přehlídek patřil nizozemskému designéru Danielu Arosemenovi a jeho kolekci Folkloric sins of a modern dandy. Folklorní hříchy moderního šviháka shrnuly tradiční formálnost, rokokové mašle a krajky nebo kusy inspirované toreadory do jednoho mixu, který na první pohled může působit zvláštně, ale na ten druhý má velkou sílu. Autor touto kolekcí chtěl podle svých slov převzít kontrolu nad svou totožností. Další, kdo představil českým divákům svou práci, byla bulharská návrhářka Elvira Tomalevska. Její kolekce The Presence Shift byla inspirována lidovými řemesly a lidovým oděvem obecně. Obzvláště výrazné byly její vícerukávové šaty, které díky své variabilitě dostávají několik rozměrů nošení. Hned vzápětí nastoupila před diváky španělská designérka Carlotta Barerra s kolekcí motivovanou recyklací. Dodala tak díky patchworku a dalším metodám, nový život například pracovním montérkám, zástěrám nebo domácím košilím. Poslední přehlídka patřila další nizozemské designérce, Nikku Duijst. Její pruhovaná kolekce, jež letos zvítězila v soutěži Lichting 2015 byla jedním slovem úžasná. Návrhářka v ní pracovala s pruhy jak v jejich pravidelnosti, tak i v odchylkách a vrstvila kousky i materiály a pracuje i s 3D rozměry.
Večerní vyhlášení vítězů pak už jen potvrdilo náš tip. Vítězkou Diploma Selection se stala Janina Volkmer se svými strukturovanými svetry a kabáty. Takže stačí jen pogratulovat.