Pokud vás po návštěvě nejmenovaného obchodního domu se švédským designovým nábytkem také občas přepadá zoufalství z toho, že nedokážete nábytek ve vašem bytě takhle pěkně poskládat a “vydekorovat”, vítejte v partě. Mít byt jako z katalogu bychom chtěli asi všichni. Myslíte si, že když to člověk nemá v oku, jde to ztěžka? Ale vůbec ne. Stačí se jenom naučit pár triků od profi designérů a váš byt může vypadat stejně dokonale (možná ještě lépe).
Ukážeme vám, že to není ani otázka peněz ani složité logistiky. Je to vlastně hračka.
Barevné schéma nechte co nejjednodušší
Pro stylový interiér je nejdůležitější, aby měl pevný základ. Zvolte si jednu dominantní barvu, ideálně bílou, a u většiny ostatních doplňků se držte přírodních tónů. Pokud bude váš “základ” co nejjednodušší, prostor pak unese i výrazné a nesourodné kousky nábytku a dekorací. Soustřeďte se také na to, aby k sobě barvy ladily. Především u velkých kousků. U menších dekorací jako váz a polštářků už se barevně nemusíte držte tak zkrátka. Barevné akcenty interiéru naopak pomáhají a příjemně ho rozbíjí.
S nábytkem šetřete
Dva výrazné kousky na pokoj. Do obýváku sedačku a koberec a do ložnice postel a šatní skříň. Nikdy to s velkými kusy nábytku nepřehánějte. Snažte se mít vždy maximálně dva velké kusy v jedné místnosti. Zbytek nábytku volte co možná nejvíce neutrální a jednoduchý. Do obýváku se tak podívejte po nějakém jednoduchém (třeba skleněném) konferenčním stolku a drobných skříňkách. Ty už by ale měly interiér pouze doladit neměly by mu dominovat.
Vstupte do místnosti s čistou hlavou
Pokud se snažíte předělat pokoj, ve kterém už dlouho bydlíte a máte v něm nábytek, zkuste se na něj podívat úplně novýma očima. Nedržte se toho, jak jste to měli doposud. Myslete úplně jinak a inovativně. Jako kdybyste v místnosti stáli poprvé. Můžete si například nakreslit plánek a s ním parcovat a vymýšlet. Skvěle také funguje, když si uděláte fotografie. Na nich snadno uvidíte, co na vašem bytě nehraje a co by šlo udělat lépe. Fotografie vám pak pomohou i při výběru nábytku a dekorací.
Od každého elementu něco
Dejte si také pozor, abyste to nepřehnali s jedním elementem. Od každého trochu – dřevo, kov, sklo. Příliš kovu působí studeně, příliš dřeva zase těžce a sklo nepůsobí útulně. Od každého tak dejte do bytu něco a s níčím to výrazně nepřehánějte.
Nebojte se zrcadel
Jen málokdo má v bytě zrcadla jinde než v koupelně nebo předsíni. To je ale škoda, protože zrcadla dokáží dodat místnosti život. Nebojte se tak pověsit si zrcadlo na zeď do obývacího pokoje místo obrazu.
Nezapomeňte na květiny
V každé místnosti by mělo být něco živého, jinak není úplná. Právě teď jsou nejoblíbenějšími květinami fíkusy, kaktusy a jiné nenáročné rostliny, které dodají vašemu domovu život, a nemusíte se u nich bát, že vám zvadnou.
Fotografie a obrazy
Nezapomínejte ani na detaily jako jsou obrazy a fotografie. Sice se může zdát, že mít doma obraz je zbytečné, není tomu tak. I naše babičky měly v každém pokoji obraz. Nezapomínejte na to, že právě výběrem obrazů a fotografií dodáte místnosti ducha. Věnujte pozornost i výběru rámečků. Vyčleňte si například jednu zeď a na ní si vytvořte galerii, kam budete věšet všechny vaše oblíbené fotografie a obrazy.