Při pohledu na průřez tvorbou architekta Petra Hájka, je jasné, že ani běžná menší zakázka se v jeho podání neobejde bez kreativního a odvážného řešení. Stavba leží přesně v těžišti krásné zahrady, kterou romanticky obklopují stromy různých druhů. Architekt sám dům připodobňuje k ještěrovi, který odpočívá uprostřed prosluněné louky. Nápaditá je nejen dispozice domu, ale koncept pokojů v něm umístěných. Každá místnost má svoji specifickou atmosféru a vlastní výhled do okolí. Inspirací pro podobu domu byl skutečně jeden z nejzvláštnějších tvorů na této planetě: chameleon.
Architekt připodobňuje velkoformátová okna k očím, jež se nezávisle na sobě natáčejí a bystře pozorují své okolí. Kůži tohoto plaza tvoří fasáda z lesklé pokovené fólie, ve které se zrcadlí trávník a stromy. Dispozice a stěny jsou navrženy tak, aby na jedné straně poskytovaly nevšední výhledy a propojení s exteriérem a na straně druhé umožňovaly se také ukrýt v prostorách domu. Naleznete zde tak místa, která jsou zaostřena na konkrétní strom, ale i výseče v mrtvých úhlech, do kterých není z interiéru vidět.
Zajímavostí je, že Chameleon není prvním domem tohoto architekta, u něhož se nechal inspirovat faunou. Mezi patrně nejznámější stavbou Petra Hájka, která byla v loňském roce oceněna titulem finalista v rámci České ceny za architekturu a byla taktéž nominována na Evropskou cenu za současnou architekturu v roce 2015, je Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání ve Vrchlabí. Stavbě, která je zabudována pod zem, nikdo neřekne jinak, než krtek.
Obrovskou výhodou pozemku, na němž chameleon odpočívá a pozoruje své okolí, je že se nachází pouhých 15 kilometrů od centra Prahy. Pozemek majitelům patří již dvě generace a předtím nikdy nebyl využíván k bydlení. Zahrada proto byla postupně kultivována a bylo na ní vysázeno několik stromů. Rozhodnutí zde postavit rodinný dům padlo teprve před několika lety. Cílem proto bylo navrhnout dům, který by se přizpůsobil současné dispozici zahrady a podřídil se umístění vzrostlých stromů. Aby architekt minimalizoval zásahy do kouzelné zahrady, umístil střed domu na místo, kde původně stávala chatka.
A jak takový dům, který se přizpůsobuje stromům vypadá? Jeho místnosti jsou stejně jako těkající a točící se oči chameleóna namířeny do různých částí zahrady na vzrostlé stromy. Při výstavbě většího objektu, než byla původní chata, tak kácení stromů hrálo zanedbatelnou roli. Adorace stromů je zde dotažena do nejposlednějšího detailu. Každá z místností je tak poeticky “zasvěcena” jednomu z nich! Obývací pokoj jabloni, ložnice rodičů třešni, koupelna broskvoni, hostinský pokoj stříbrnému smrku a dětské pokoje ořechu.
Přestože je dům hodně otevřený směrem k exteriéru, skýtá i dostatek soukromí. Výseče mezi jednotlivými místnostmi vytvářejí mrtvé úhly a poskytují intimní atmosféru jak uvnitř domu, tak na zahradě. Zabraňují rovněž pohledům ze sousedních domů do interiéru a umožňují využívat zahradu i dům tak, že se oba segmenty vzájemně neruší. Zvláštností vnitřní dispozice je, že mezi jednotlivými místnostmi jsou pouze skleněné stěny. Pokoje lze od sebe vizuálně oddělit pomocí závěsů.