Autorem realizace je světově uznávaný architekt Jakub Szczęsny. Čtyřiačtyřicetiletý tvůrce má za sebou poměrně nezvyklou a současně velmi zábavnou kariéru. Kromě architektury je také úspěšným karikaturistou a reklamním kreativcem. Jeho ilustrace jsme mohli vidět v polském sci-fi časopisu Fantastyka i v polských mutacích časopisů Playboy a Fluid. Rozhodnutí vrátit se k architektuře však pro Jakuba Szczęsného bylo jednoznačně správnou volbou!
Vnitřní dispozice domu, který tomuto polskému architektovi přinesl světové uznání a prestiž, se přitom pohybuje jen mezi 72 a 122 centimetry. Takzvaný Keret House stojí na místě proluky v historickém centru polské metropole. Jedná se kulturní prostor a přechodné bydlení pro spisovatele na cestách, jež nese jméno po svém prvním obyvateli, izraelském spisovateli Etgaru Keretovi, který také pózuje na fotografiích z interiéru domu. Vzhledem k rozměrům tohoto místa muselo být pořizování snímků skutečným akrobatickým zážitkem!
Tato experimentální stavba na evropský kontinent přináší spojení s minimalismem japonských velkoměst, která vynikají zástavbami na téměř nemožných místech. Přestože se jedná o přechodné bydlení, ukazuje nám možný směr, jakým by se v budoucnu mohla výstavba na lukrativních pozemcích v centru ubírat. Zároveň nabízí pohled na to, jakým způsobem kombinovat moderní a historickou architekturu, tak aby se vzájemně doplňovaly a rozuměly si. Na Szczęsném je současně sympatické to, že mu nejde o uplatnění svých kreativních vizí, ale v centru jeho zájmu stojí opravdové potřeby lidí.
Při navrhování tohoto jedinečného domu se inspiroval již stávajícími mikro domy od japonských architektů Satoshi Kurosakiho a Fujiwary Mura a dalších světových tvůrců. Překvapivě podnětné pro architekta byly i designové návrhy jiných kapacitně omezených prostor, jako jsou jachty nebo luxusní automobily. Navrhovat interiér v takto stísněných podmínkách polský architekt považoval za výzvu, za praktické studium ergonomie a efektivity designu, se kterými se jeho kolegové, kteří nejsou limitováni takto extrémním prostorem, setkávají jen v rámci odborné literatury během studia.
Celková rozloha domu, který je rozvržen do dvou podlaží, je jen 46 m2 . Sám architekt pak obývá byt v centru Varšavy, který má podlahovou plochu ještě o více než polovinu menší. Nepatří tedy mezi ty, jež kážou vodu a pijí víno. Navrhování takto malých prostor přitom v Polsku není žádnou utopií. Ve Varšavě dosud existuje mnoho bytů, které mají rozlohu okolo 16 m2 a jejich redesign je jednou z aktuálních výzev pro polské architekty. Keret House však primárně slouží k přechodnému bydlení. Je velmi netradiční (a velmi vyhledávanou!) ubytovnou pro spisovatele a další umělce, kteří jsou ve Varšavě na stážích či studijních pobytech. Jakub Szczęsny dodává:
“Keret House je místo pro osamění. Člověk zde pracuje a přemýšlí sám. Proto jsou potřeby a standardy méně vyšponované než v prostorech pro více osob. Lidé zde rádi stráví pár týdnů, protože se jedná o určitý druh specializovaného, komfortního útočiště jen pro ně a jejich myšlenky…”
Zaujalo vás toto minimální bydlení natolik, že byste si ho chtěli zevnitř naživo prohlédnout? Je to možné, ale chce to notnou dávku trpělivosti a také pořádný kus štěstí. V období, kdy v domě nepřebývají umělci, se konají občasné prohlídky s kapacitou maximálně čtyř osob. A pokud budete mít šťastné kroky, možná během podzimu na architekta Jakuba Szczęsného v České republice narazíte. Je totiž jedním z porotců letošní České ceny za architekturu, jejíž výsledky by měly být známy na konci listopadu.