Charles Rennie Mackintosh se narodil roku 1868 v Glasgow, kde až do roku 1913 žil. Nejdříve studoval architekturu a poté uměleckou školu. Svou kariéru započal jako kreslič pro architekty Honeymana a Keppieho. V roce 1896 Charles vyhrál soutěž o návrh Glasgowské umělecké školy a rok poté již získal první velkou zakázku na navržení sítě čajoven v rodném městě. Dařilo se mu rovněž v osobním životě. Oženil se se zkušenou grafičkou a designérkou látek a vitráží Margaret MacDonald, se kterou později vytvořil řadu těch nejkrásnějších interiérů.
Charles Rennie Mackintosh způsobil v roce 1900 úplnou senzaci svými návrhy interiérů a nábytku pro 8. secesní výstavu ve Vídni. Pravděpodobně jeho nejznámějších ikonickým dílem je tzv. Hill House židle. Jméno získala díky vile, kterou pro nakladatele Waltera Blackieho Charles navrhl a zabydlel. Židli nechal vyrobit ze dřeva s povrchovou úpravou imitující eben. Výjimečným prvkem židle je vysoká opěrka zad připomínající žebřík a sahající až na zem. Horní část této opěrky připomíná mřížku, která se stala typickým vzorem pro Mackintoshové designy.
Ve zmiňované vile Hill House Charles Rennie kombinoval tradiční prvky s moderními. Hill House je typická skotská pompézní stavba s hrubou omítkou, nicméně uvnitř ukrývá inovativní interiér. Nejzásadnějšími prostorami ve vile jsou bezpochyby knihovna, hala s tmavými dřevěnými obklady, vzdušný salon, ale především elegantní ložnice, do které Charles nezapomněl rovněž umístit židli s žebříkovou opěrkou.
Židle se vůbec staly Charlesovou vášní. Rád je používal pro praktické účely do jídelen, ale rovněž jako samostatně stojící nábytek v chodbách či halách. Dalším ikonickým kouskem se stala židle Argyle s vysokými zády zakončenými oválem, která vznikla pro jednu z čajoven Kate Cranston. Pro čajovnu Charles společně se svou manželkou navrhl i židli Willow, která má výrazný geometrický vzor. Geometrie se stala hlavní mottem Charlese Renniea Mackintoshe, který obdivoval práci členů vídeňského hnutí Secese, pro něž byla geometrie symbolem krásy a čistoty.
V roce 1913 začala sláva Charlese upadat a další zakázky nepřicházely. Charles se s manželkou odstěhoval ze svého rodného města Glasgow a po zbytek života se věnoval pouze malování akvarelů. V roce 1928 ve věku 60. let umírá na rakovinu krku a jazyka. Jeho odkaz však žije dál a kopie unikátních Hill House židlí možná máte doma i vy.
Foto: Profimedia.cz; Archiv firem; Wikipedia.com