Velká Chuchle 13.září ožila. Dámy se objevily v elegantním i extravagantních kloboucích za doprovodu mužů v oblecích. Perfektní dresscode dodrželi všichni přítomní a Hublot Prague Polo Cup mohl začít.
Organizace celé akce byla velmi náročná a plánuje se rok dopředu a to nejen kvůli hostům a partnerům akce, ale také kvůli koním a sportovním týmům, které mají přijet. „Přípravy turnaje jsou velmi náročné a trvají prakticky celý rok. Vše ladíme do posledního detailu od ustájení koní včetně jejich krmiva, trenéra i lékaře, až po vybrané delikatesy a květinovou výzdobu“, prozradila organizátorka turnaje, Nina Popová.
Článek o celém turnaji i jeho organizaci, hojné účasti a významných hostech napsala šéfredaktorka Iconiq zde.
Já celý turnaj fotila a pozorovala noblesní atmosféru celého sobotního odpoledne, kdy probíhalo finále turnaje, který začal ve čtvrtek 11. září. Koňské pólo je hra velice zajímavá, strhne vaši pozornost okamžitě a drží ji do posledního momentu. Je to hra i velice fyzicky náročná, což potvrzují jen dvě přítomné ženy – hráčky. I pro koně je turnaj nesmírně náročný, svědčí o tom i fakt, že hráči za celý turnaj své koně mění a ty nejlepší a fyzicky nejzdatnější si nechávají na konec.
O pólu
Koňské pólo vzniklo v Persii již zhruba v 6. století př.n.l. a byli to také Peršané, kteří stanovili první pravidla hry. V Persii byla hra známá jako chaugan /palička/, ale její současný název je odvozen od tibetského slova pulu, což je kořen, ze kterého je míček na pólo vyroben.
Do Evropy se hra dostala v 19. století díky anglickým vojenským důstojníkům. Brzy se rozšířila i na další kontinenty, úspěch slaví zejména v Argentině. Hra je dnes rozšířena do 39 státech světa, kde působí 583 klubů póla. Koňské pólo také původně patřilo k olympijských sportům, ale naposledy se na olympiádě objevilo v roce 1936.
Pólo hrají proti sobě dva týmy po čtyřech jezdcích. Cílem je dát co nejvíce gólů do branek na konci hřiště. Celý turnaj je rozdělen na několik úseků tzv. chukky, což jsou periody o délce 7 minut. Zápas má obvykle 4 chukky, přičemž mezi každou chukkou je přestávka 3 minuty. Profesionalita hráčů koňského póla je na různé úrovni, která je určena tzv. handicapem hráče. Ten určuje každou sezónu národní komise každé země. Rozsah přidělovaných handicapů je od -2 do +10 u profesionálních hráčů. Čím vyšší handicap, tím lepší hráč.
Sobotní pólo turnaj proběhl na té nejvyšší úrovni a my si jen můžete přát a doufat, že rozšíření tohoto sportu v Čechách je na dobré cestě.
Foto: Kamila Písaříková