Co se skrývá pod zapeklitým názvem kolekce na jaro/léto 2013, tedy 0.11 M.ONA, se dá rozšifrovat pomocí tří vodítek: převedení moravského kroje do současných šatníků, užití návrhářovy nejoblíbenější barvy – královské modré, a pokus naladit se na stejnou vlnu jako zákaznice.
Libor Komosný totiž od poslední kolekce Vertical dospěl. Nebo jinak, vyrostl. Vyrostl z představ, že dnešní klientky budou oblékat naddimenzované unisexové střihy. Místo toho se jim podřídil a polemizoval se svým oblíbeným minimalismem až do chvíle, kdy mu dovolil ženskost. Přirozenou „omluvu“ nabízí i hlavní inspirační vzor – historie odívání Liborovy rodné Moravy.
Komosný s krojem koketoval již podruhé. Podle soupisu na oficiální stránce tak činil naposledy v řadě na podzim/zimu 2010. Tehdy pracoval s formováním těla pomocí velkých objemů, tentokrát objem přizpůsobuje tělu. Vytvořil tak protiklad k letošním klauzurám studentů Liběny Rochové z pražské VŠUP , kteří stejné téma pojali mladě troufalým způsobem.
Přesto tam, kde postava nositelky nedovoluje upnutý střih, který ji jinak příjemně zvýrazní, tam jí Komosný pomáhá lichotící rozšířenou sukní. Oproti kolekcím předchozím je vidět mnohem více záševků, které, i kdyby oproti veškeré logice nebyly prostředníkem dámské siluety, by už z daleka značily velkou změnu.
Nabízí se konstatování, že Libor Komosný s M.ONou vyplul na bezvětrné módní moře. Za chuť na modely, které se zalíbí, ho ovšem nelze trestat. Dal se na lehkou dietu a občas se zakousl do lákavých pokusů. Nedá se mu odpárat zajímavý graficky upravený vzor květin, z látky nejdříve vysekaný laserem a následně nalisovaný, ani hra z modelací, kdy všechny úpravy vycházejí ze střihu kolekce Vertical.
Dohady, jak by Libor Komosný pokračoval dál, kdyby se nerozhodl ustoupit trhu, nejsou na místě. Vybral si cestu líbivou a velmi univerzální, kterou ocení zejména ženy od pětadvaceti do čtyřiceti let. Možná po ní rychle doběhne do vysněného cíle, možná se, k radosti obdivovatelů jeho předchozí práce, ještě před konečnou rovinkou zastaví a najde širší kompromis.
Složená z materiálů jako indické hedvábí a slovenský úplet, místy stínovaná kolekce se pohybuje v cenové relaci od 5 do 10 tisíc korun. Co nenajdete v butiku La Gallery Novesta, snadno získáte přímým kontaktováním Libora Komosného na [email protected].
fotografie – Jakub Čajko
make-up a vlasy – Hanka Lednárová
modelka – Laura K. – exit model management
textilní materiál – Fab s India, Bratislava
grafický potisk – Margaréta Drugdová
0 Comments