Ono nové číslo v kalendáři k tomu prostě svádí. Toužíme být jiní a lepší. Prostě zahodit spolu s novým rokem svoje staré já a začít úplně od znova s čistým štítem. To, co následuje po prvním lednu, je pro většinu z nás stejné. Zjišťujeme, že změna je trochu těžší, než jsme si mysleli, propadáme do ještě většího zoufalství a vzdáváme se. Je jedno, jestli jde o to začít cvičit, přestat kouřit, více se učit. Změna je mnohem těžší, než se na začátku zdálo.
Jak se vyhnout pocitu naprostého selhání?
Stačí si jen nedávat tak složité a velké cíle, které pak vypadají jako nemožné. Co je nejdůležitější? Nesmíte si myslet, že loni jste byli ve všem špatní, nejdřív se prostě pochvalte za to, co jste zvládli.
Rozdělte si předsevzetí do celého roku. Místo toho, aby vaše předsevzetí bylo, že začnete cvičit, si nejprve řekněte, že budete chodit více pěšky, pak začněte s jógou jednou týdně a postupně přidávejte aktivity.
Hlavní je nepřepísknout to a dát si jednoduché realistické cíle, které se vám budou plnit snadno. Tak se vyhnete pocitu, že jste selhali. Protože jste vlastně uspěli! Více se hýbete. Stejnou techniku můžete aplikovat na cokoli. Přestat kouřit, například můžete tak, že si budete postupně omezovat počet cigaret denně, týdně a tak dále.
Dejte si také prostor pro chyby. Pokud například vynecháte jeden týden cvičení, nebo toho vypijete více, než jste si dovolili, nic si z toho nedělejte a prostě pokračujte dál v původním plánu. Nikdo není dokonalý, takže se tím vůbec nezatěžujte.
Za každý pokrok se odměňte a hlavně si užijte a zapamatujte ten dobrý pocit. Děláte to přeci hlavně pro sebe.
Měli bychom tedy s předsevzetími přestat? Ne. Jen musíme změnit náš přístup. Předsevzetí jsou vlastně dobrá věc, jen se to s nimi nesmí přehánět.
Začátek nového roku přitom není jedinou dobou, která je vhodná pro změnu, začít můžete přeci kdykoli. Opravdu, je to sice klišé, ale každý den je nový začátek.
Foto: Pinterest