Paul Poiret se narodil roku 1879 a Paříž ovládl v 10. letech 20. století, kdy Paříži nabídl teatrální orientalismus a především cestu, jak propagovat módní značku a budovat její image. V roce 1908 Paul svou kolekci představil prostřednictvím ilustrací jediného umělce a to Paula Iriba. Výsledek a samotný počin byl tak výjimečný, že vstoupil do historie jako mezník v oblasti módní ilustrace.
Paul Poiret svou návrhářskou kairéru započal už jako slibný žák dvou slavných salonů a to Charlese Wortha a Jacques Doucet. Stal se brzy jejich konkurencí, když si v roce 1903 otevřel vlastní salon. Vždy se snažil jít trochu jiným směrem a obracet vše naruby. Poiret ženy osvobodil od krinolín a korzetů. O totéž se pokusili i jiní návrháři, ale právě již zmiňovanou geniální propagací strhl Poiret veškerou pozornost na sebe.
Paul Poiret ustoupil od složitých střihů a držel se volné siluety. Preferoval přirozený tvar těla, štíhlou, empírovou siluetu zdobící orientální luxus. Upozadil do té doby oblíbenou paletu tlumených barev a nahradil ji výraznějšími odstíny. Dalším jeho významným počinem byla tzv. kulhavá sukně, ve které ženy sotva klopýtaly. Následovaly harémové kalhoty, oblíbené konfuciovské pláště, kimona, kokonovité pláště a africké kaftany. Pro svou tvorbu zvolil i nový způsob práce. Šaty rád tvořil přímo na modelce, aby jim navzdory jednoduchosti dokázal zachovat smyslnost, eleganci a ženskost.
Paula Poireta fascinovalo divadlo, a tak se dalo očekávat, že jeho modely se objeví i na prknech znamenající svět. Vytvořil kostýmy souboru Ballets Russes (Ruský balet) nebo pro divadelní hru Le Minaret. A právě při premiéře této hry se do hlediště posadila i Paula manželka, jeho nepostradatelná životní múza, v podobných šatech, které publikum obdivovalo i na pódiu. Paul Poiret dokázal přenést divadelní kostýmy do pařížského světa módy. Paříž během krátké doby pohltily harémové kalhoty, tuniky ve tvaru lampových stínidel či zvonů.
Paul Poiret byl rovněž nadaný malíř a své modely povznášel na umění. V roce 1911 založil školu uměleckého řemesla a tím počátky módní propagace. To, co dnes vytváří fotografové jako Mario Testino, představoval Paul Poiret prostřednictvím dokonalých ilustrací. Kresby vždy korespondovaly se stylem prezentovaných šatů do posledního detailu. U kolekce inspirované Japonskem, figuríny na kresbách připomínaly kurtizány a gejši z legendární čtvrti lásky Jošivara v Kjótu. Paul Poiret byl v podstatě průkopníkem moderna, které ho nakonec paradoxně zahubilo. Nicméně dodnes je velkou inspirací současným návrhářům a módním značkám jako Proenza Schouler, Prada, Hussein Chalayan a Rei Kawakubo.
Celý svět nyní čeká na nového vlastníka tohoto legendárního jména a na jeho budoucí krůčky, které by měly vrátit Paulu Poiretovi ztracenou slávu.
Foto: Profimedia.cz