Japonský původ
Tabata své jméno získala po svém zakladateli, japonském profesorovi Izumi Tabatovi. Ten cvičení tehdy koncipoval pro japonský národní tým rychlobruslařů, a protože s ním u sportovců slavil úspěch, bylo jen otázkou času, kdy se Tabata rozšíří dál do světa.
Za 4 minuty hotovo
HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink) je takové dnešní fitness zaklínadlo. Slyšíme ho téměř všude. A právě do této kategorie tréninku spadá i Tabata. Cvičí se 20 vteřin (ve vysoké intenzitě, jinými slovy opravdu naplno), odpočívá se 10 vteřin a jede se osm sérií. Možná se vám to nezdá, ale pěkně se zapotíte. Pokročilí si mohou dávat i více kol vždy s několikaminutovou pauzou.
Jedna partie či celé tělo?
Každý úsek můžete dělat jiný cvik a procvičit tak celé tělo, nebo si nakombinujte jen určité partie (například dva cviky na střídačku). Nejčastěji se při Tabatě využívá posilování břicha, rukou, nohou či hýždí, nicméně dají se aplikovat i sprinty, skoky přes švihadlo či rotoped. Spojovacím prvkem všech je zmíněná vysoká frekvence a určitě nikdy nezapomínejte na zahřátí a strečink před a po cvičení.
Překvapivé účinky
Tabata zvýší vaši kondičku a výkonnost, dodá vám sílu a vytrvalost, pomůže zhubnout a vyrýsovat postavu. A to v celkem krátkém čase, ale musíte tomu dát opravdu 100 %. Je skutečně efektivní, ale také extrémně náročná, z toho důvodu se nehodí pro úplné fitness začátečníky, tak s ní začněte teprve ve chvíli, kdy získáte určitou základní fyzickou zdatnost.