Úspěch Hermès šátku přirozeně pohnul konkurenci k činům a módní salony, galanteristé a výrobci kravat začali navrhovat vlastní kolekce hedvábných šátků. Nikdo z nich nekopíroval vzory módní značky Hermès, ale rozvinuly svůj vlastní styl. Pro příklad, v roce 1955 Jacques Fath vytvořil ostře růžový šátek se zářivě žlutým sluncem ve středu, salon Chanel vytiskl své logo ve výrazné červené, šedé a černé. Nicméně, i tak všechny luxusní šátky jsou si rovné kvalitou a každý představuje umělecké dílo.
U zrodu každého šátku stojí nejdříve výtvarný návrh a mnoho a mnoho skic. Módní návrháři se velmi často inspirují historickými tisky, kresbami, malbami, starožitnými dekoračními tkaninami, ale někdy pouze jen logem a hlavním motivem dané módní značky. Například hnědý šátek Gucci s logem uprostřed a řetízkem jako potisk nebo Fendi a jeho známé dvě FF proti sobě. Nákres poté slouží jako podklad pro zhotovení šablon pro každou barvu užitou v sítovém tisku. Po schválení návrhu přichází čas pro barevné efekty kompozice. Poté je třeba zvolit to správné hedvábí, což je pro dokonalost šátku velmi podstatné, neboť každý vzor jinak vynikne na plátnové vazbě a jinak na keprové vazbě. Po schválení nákresů a materiálu následuje proces tištění. Užívaná metoda se nazývá sítotisk. Tištění se dříve provádělo ručně za pomocí dvou lidí, kteří drželi rám a museli rovnoměrně rozmístit barvu roztěračem.
Práce byla velmi zdlouhavá , protože po nanesení základního motivu se postup několikrát opakoval do doby, než byly celá kompozice hotova. I když dnešní katalogy nabízejí řučně tištěné šátky, tu práci nyní zastávají stroje, které se skládají z pevného rámu a posuvného stolu. Nepohybuje se již síto, ale látka. Výhodou těchto strojů je i fakt, že pracují s přesností zlomku milimetru a barvu nanášejí v přesném množství a zcela rovnoměrně. Po ukončení tisku je nutné vyčkat, dokud barvy důkladně nezaschnou. Poté přichází povrchová úprava, která dodá hedvábí lesk a hebkost. Posledním krokem je střih a poté ruční stehy přichycující ruličku, které mají nerovnoměrnou délku, čímž se liší od šátků, které jsou šité na stoji (což jsou šátky levnější). Výsledkem tohoto procesu je dokonalý hedvábný šátek, který má své kouzlo, které dodá i své budoucí majitelce.
Hedvábné šátky se vyrábějí v několika velikost a jejich nošení je mnohostranné. Velké šátky se dají nosit jako blůzy, které se vážou vzadu na krku a dole na bederní páteři. Nebo je můžete nosit místo pásku do kalhot nebo prostě si ho uvázat kolem pasu přes svetr či elegantní triko. Menší šátky můžete nosit místo šperku na krku, a nebo středně velký, který se váže jako kravata. Ani čepici už nepotřebujete na to, abyste se zahřály, stačí si uvázat šátek, který omotáte kolem krku nebo ho jen tak za krkem zavážete. Zkrátka způsobů, jak můžete šátek nosit, je celá nekonečná řada a vše záleží na fantazii. Vždy je důležité zvolit kvalitní a barevně vhodný a nic nemůžete pokazit.
Foto: hermeshandbagscenter.com; beinstyle.cz
0 Comments