Dámy nám to snad prominou, ale pokud si nerady prohlíží pánské kabáty, dnešní článek vážně nebude pro ně. V souvislosti s Movemberem nám na Iconiq právě probíhá týden zasvěcený mužům, čemuž přizpůsobujeme i téma módních trendů. Tentokrát se nezaměříme na nic jiného než na jedinou možnou ochranu před krutými mrazy – teplé a elegantní pláště.
Je asi zcela zřejmé, že muži nemají zdaleka takové možnosti jako ženy. Zaručeného úspěchu dosáhnou vždy elegantní jednoduchou klasikou, která namísto extravagantních prvků vynikne perfektním zpracováním. Pokud jste někdy měli možnost nahlédnout do útrob pánského saka nebo kabátu, víte, o čem mluvíme. Výztuže z koňských žíní k vrchnímu dílu – bez minimálního proznačení v lícu – přichycené pravidelným ručním stehem nebo třeba límce z dvojího materiálu, jejichž příprava a postup jsou složitější než zbytek oděvu. Zkrátka kdo někdy viděl kvalitní vnitřek pánského saka nebo kabátu, nosil byl kousky i rozpárané.
Avšak vzhled hraje neméně důležitou roli. Pojďme si proto přiblížit, co se vlastně bude v zimě nosit…
Nesmrtelná jednoduchost
Jak nikdy nesáhnout vedle a zároveň být v kabátu elegán? Vsaďte na to nejjednodušší, co může být – delší kabát do půli stehen nebo nad kolena s jednořadým případně skrytým zapínáním a umírněným límcem. Pokud se vaše šatna neskládá z kostkovaných obleků, nebojte se ani vzoru. Za to policie vážně nezatýká. Nejzákladnější pláště nabízí snad všechny značky světa. Nám se líbí kašmírový od Lanvin nebo kostkovaný od Paula Smithe.
Paul Smith
Neformální námořníci…
Pokud existuje ještě nějaká klasika vedle jednořadých delších plášťů, jsou to kabáty, které z vás udělají příslušníka armády. Je stará známá věc, že uniformy mužům sluší, a čím více knoflíků, tím lépe. Nejméně – ale stále dost – jich mají takzvané “peacoat” kabáty, s jejichž historií se spojuje hned několik legend. Všechny však mají společný základ, a to sice že je mezi civilisty dostali námořníci.
Na pravém peacoatu (přijímáme veškeré návrhy na český ekvivalent) najdete dvě řady knoflíků a ozdobně obšité šikmé kapsy bez širších lišt či patek (pro fanjšmekry – říkáme jim kapsy výpustkové). Široký límec navazuje na ležérně rozhalené kraje (dříve je námořníci speciálními poutky zapínali až k límci), délka kabátu většinou dosahuje pouze pod boky, výjimky však potvrzují pravidlo.
Protože je “pravých” peacoatů všude plno, vybrali jsme několik hybridů – s patkami na kapsách a kožešinovým límcem od Gucci, nebo delší a i k obleku vhodný od Belstaff, který díky nárameníkům hraničí s kabátem “vojenským”
Gucci
… i nastrojení vojáci
A právě skupina kabátů vojenských neboli “military / military style” (a spousta dalších přízvisek, které jim udělují návrháři, značky a obchodníci) shrnuje vše, v čem byste si představili ty nejvyšší oficíry. Čím více knoflíků, tím lépe, většinou se jedná o kovové, zarovnané do dvou řad. Vojenské kabáty mívají pásky, určitě pak budou mít nárameníky. Otvory kapes zakrývají patky a žádnou výjimkou nejsou ani dvě nad sebou (jednu z nich ale většinou nepoužijete).
Přísného důstojníka z vás udělá třeba plášť značky Balmain.
Barevně se peacoaty i jakékoliv varianty teplých uniforem drží zejména na původní škále, která se pohybuje od námořnické modré, přes vojenskou zelenou až po černou. Za extrémního elegána sice nebudete, v konfekcích ale seženete i hyperbarevné kousky.
Balmain
Volný čas? Jedině s olivkami
Ještě jeden typ svrchníku si vzali běžní muži od námořníků – pánské kabáty s kapucí zapínané na podlouhlé “knoflíky” (olivky), kterému v angličtině říkáme “duffle coat”. Jenže prostorný teplý kabát není vynález námořnictva. Jeho předchůdce se narodil na počátku 19. století v Polsku, dnešní verzi ještě podobnější plášť produkoval britský obchodník John Partridge kolem roku 1890. Námořnictvu první i druhé světové války se pak líbila jeho praktická kapuce i primitivní zapínání.
Duffle coat zažil boom v 50. a 60. letech 20. století. Kromě toho, že v něm po ulicích chodili osobnosti války, v bílé si ho oblíbil třeba i slavný návrhář Jean Cocteau, jeden z nejdůležitějších designérů vývoje módy.
Velkoryse střižené pánské kabáty s prostornými kapsami i přes kapuci stále patří do elegantního šatníku. Nošení je samozřejmě podmíněno volnočasovým “spodním” oděvem, ať už to jsou džíny a svetr nebo plátěné kalhoty s košilí. V kombinaci s oblekem můžete vypadat až jako neznalý puberťák (což mimochodem platí pro každý kabát, který nepřesahuje sako!).
Klasický kabát s olivkami nabízí mužům značka Saint Laurent, o něco progresivnější verzi s posunutým zapínáním a bez kapuce pak designérka Junya Watanabe.
Junya Watanabe
Experiment na konec
Pokud se nespokojíte s více či méně upravenou klasikou, následující tipy jsou přesně pro vás. Do poslední kategorie “trendů” totiž zahrnujeme všechno, co nezapadne jinam. Líbí se vám jednoduché, jednořadé kabáty s drobným límcem, ale stejně vám přijdou trochu obyčejné? Potom doporučujeme kousek od Valentino, který ozvlášťňuje akorát kožený blok okolo pasu.
Trochu extravagance způsobila Jil Sander, když spojila dohromady peacoat a stínovanou kostku. Modročervenobílý plášť rozhodně není základem šatníků, lehce se však stane jeho výrazným vrcholem. A když už jsme u těch vrcholů – pro mnoho mužů ho může představovat plášť se srstí od britského domu Burberry, který se zdaleka nevěnuje pouze trenčkotům.
Kabáty jsme sice vybírali v kolekcích světových luxusních značek, ale jak to tak bývá, jejich varianty najdete i v nabídce konfekčních obchodů. Samozřejmě tam nedoporučujeme chodit, pokud chcete, aby plášť vydržel do příští zimy.
Foto: Matchesfashion.com, Mr.Porter.com