Tradice Aran svetrů, které jsou pro mnohé známé spíše jako svetry fisherman (rybářské), spadá již na počátek devatenáctého století. Své jméno si získaly po souostroví Aran, které leží západním směrem od Irska.
Souostroví je typické svými mýty a folklorem, jehož oděv zahrnuje spoustu ojedinělých vzorů – mnohé z nich jsou zachyceny právě na krémově zbarvených svetrech. Ty byly od počátku nejčastěji viděny na rybářích a námořnících, jejichž ženy svetry vyráběly ze zvláštního typu ovčí vlny, která v sobě zadržovala přírodní oleje, jakým je např. lanolin. Tato vlastnost zapříčinila jejich nepromokavost a rybáři tak mohli mít svetry neustále na sobě.
Již v této době vznikala řada typických vzorů, kterým je dodnes ponechána tradiční interpretace, mnohdy samozřejmě s náboženským podtextem. Pro zajímavost uvedu, že šestihranná struktura podobná včelímu plástu reprezentuje lidi pilné jako včelky; kosočtverce se vytvářely na svetrech, jejichž účelem bylo přání úspěchu a zdraví; vzor propletených lan představoval přání bezpečí a štěstí při lovu ryb.
Dnešní verze rybářských svetrů najdete v mnoha různých podobách, ať už se jedná o materiál, střih či barvu. Oblíbili si je muži, ženy i malé děti, především pro jejich univerzální použití do práce, školy i jen tak ven s přáteli.
Pokud se tedy přeci jen dočkáme citelného ochlazení, sáhněte po svetru s kratšími rukávky, většími oky a jemnějšího materiálu. Jestli jej totiž nevyužijete teď, jeho čas stoprocentně přijde na podzim.
Foto: Pinterest.com