Jak na pigmentové skvrny

Na vznik pigmentových skvrn nicméně nemá vliv pouze sluneční záření. Zvýšenou hladinu melaninu, přírodního pigmentu, který je zodpovědný za zbarvení pokožky, vlasů a očí, může ovlivňovat více věcí:

  • Věk
  • Hormonální změny
  • Některé léky (například antibiotika)
  • Poranění kůže a záněty (akné, ekzém, rosacea, různé kožní vyrážky apod.)
  • A samozřejmě sluneční záření, které působí na všechny části těla vystavené slunci (obličej, ruce, nohy)

 

Působením těchto faktorů vzniká nadměrné množství melaninu, které proniká do hlubších vrstev kůže, kde způsobuje hyperpigmentaci. Na pleti tak můžete pozorovat různě zbarvená místa nebo dokonce hnědé, asymetrické skvrny. Průvodním symptomem pigmentových skvrn často bývá také nepříjemný pocit spálené kůže, šupinatění a loupání.

Co dělat s pigmentovými skvrnami?

Opalovací krém

Pravidelné používání opalovacího krému je skvělou prevencí, především pokud používáte ochranný faktor 50 a vyšší. A pokud jste ho dosud „nepotřebovali“, určitě se poohlédněte po vhodném spf, které zamezí vzniku dalších pigmentových skvrn či jejich dalšímu tmavnutí a rozšiřování. Širokospektrální spf je navíc podmínkou užívání mnoha přípravků proti pigmentovým skvrnám (například retinolu), které by vám v opačném případě mohly ještě více uškodit.

Opalovacím krémem s ochranným faktorem se namažte alespoň 20-30 minut předtím, než vyjdete na slunce. Potřebuje totiž chvilku na to, aby se vstřebal do pleti a mohl ji začít chránit. Krém reaplikujte každé 2 hodiny, aby vaše pokožka zůstala chráněná po celý den.

Peeling

Pigmentové skvrny, které nezasahují do příliš hlubokých vrstev kůže (to je také jeden z důvodů, proč byste s léčbou pigmentových skvrn měli začít co nejdříve), vám může pomoci odstranit chemický peeling. Buď můžete zajít na specializovanou kliniku, nebo vyzkoušet jemnější peelingy i sami doma. Vhodná je například kyselina salicylová nebo kyselina glykolová.

Retinol

Retinol pomáhá zrychlovat přirozené procesy obnovy pleti, a tak účinně omlazuje pokožku. Řada studií prokázala, že retinol velmi dobře působí proti stárnutí pleti, pomáhá vyhlazovat jemné linky a zjemňovat hlubší vrásky. Nadto zesvětluje pigmentové skvrny a sjednocuje tón pleti!

Nutno podotknout, že výsledky s retinolem nemůžete čekat přes noc. Je to postupný proces, na který si počkáte v řádu měsíců (první změny možná zaznamenáte už po měsíci, větší klidně až po půl roce). Výsledky ale rozhodně stojí za to.

Séra a krémy

Na trhu existuje řada sér a krémů, které cílí na zesvětlení a rozjasnění pleti a tmavých skvrn. Často vám mohou pomoci zbavit se pigmentových skvrn ve vrchních vrstvách kůže. Pokud jste na své skvrny dlouhá léta nedbali, pravděpodobně se budete muset svěřit odborníkům.

Profesionální péče

V neposlední řadě se můžete obrátit na profesionály. Řada procedur vám může pomoci odstranit pigmentové skvrny, nebo je alespoň zjemnit. Například IPL vysílá do pokožky světelné pulzy, které zahřejí a zničí melanin, který způsobuje zbarvení pokožky. Laser se používá k odstranění vrchních vrstev poškozené kůže a kryoterapie odstraňuje pigmentové skvrny a další nerovnosti jejich zmrazením tekutým dusíkem.