Elie Saab
Přehlídka libanonského labelu Elie Saab, jež se uskutečnila v prostorách pařížského Musée des arts décoratifs, byla vskutku velkolepou podívanou. Návrhář vzal inspiraci z nepravidelných a luminiscenčních architektonických děl Gaudího. Vidět jsme mohli například zúžený brokátový kabát s šálou, večerní šaty v barvách smaragdu, ametystu či granátu, jemné róby v růžových a modrých tónech, nebo detailně propracované mini šaty s vyztuženými rameny. A ač se téměř celá přehlídka točila kolem šatů, našlo se zde i několik kalhot a topů. Nechyběly ani romantické volány ani trojrozměrné aplikace květin, na které si jeho zákaznice velmi potrpí.
Valentino
Kreativní ředitel Piepaolo Piccioli nabídl přehlídku plnou extravagantních modelů a širokou škálu barevných odstínů. Rozhodl se vytvořit modely inspirované řeckou mytologií a malbou v 17. a 18. století a nejen tím – neomezoval se časem ani pravidly. Večerní róby z brokátu, drahokamů, flitrů, perel a jiných výšivek působily velkolepě. Dalším důležitým prvkem byly vlasy s extrémně bohatým objemem, které v kombinaci s jemnými avantgardními šaty vypadaly přímo skvostně.
Maison Margiela
O jednu z nejzajímavějších a nejextravagantnějších show pařížského couture weeku se postaral John Galliano z labelu Maison Margiela. Galliano je známý svou kontroverzí, ale také geniálními nápady a nevyčerpatelnou fantazií. Inspiraci pro tyto modely nalezl v jistém okamžiku i ve své dávné kolekci Clochard, kterou vytvořil pro label Christian Dior. Vyobrazil marginální skupinu lidí, kteří odmítají žít v rámci společnosti a rovnou si oblékají svůj nejcennější majetek. „Streetwear bude vždy důležitý. Jsem řemeslník, jde o techniku, o střih, o vrstvení, aby vznikly objemy, které posouvají módu dál,” řekl Galliano.
Fendi
Poslední roky se módní průmysl značně změnil, co se týče zpracování pravých kožešin. Gucci, Michael Kors, Versace a další značky se jich zcela zřekly. Label Fendi, který je z velké části na kožešinách založený, toto oznámení veřejně neučinil, ale pomalu začíná také přecházet k umělým kožešinám. V haute couture kolekci pro podzim 2018 však bylo několik norkových a liščích kožešin. Doufejme, že od tohoto trendu brzy opustí i Fendi a přidá se k non-fur labelům. Kromě kožešin byl kladen důraz na šaty – šifonové, tylové, vyšívané i poseté flitry.
Zuhair Murad
Bohatě zdobené róby propracované do těch nejmenších detailů – tak se dá charakterizovat práce módního návrháře Zuhaira Murada. Ani letošní kolekce nebyla výjimkou a kromě nádherných mini šatů bylo možné vidět i historií inspirované róby s kapucemi, drahokamy nebo královskými diadémy. Nejdůležitějšími materiály se stal samet, šifon a hedvábí, což dodávalo šatům vskutku luxusní royal vzhled.
Armani Privé
Na svatbě prince Harryho a Meghan Markle vypadali všichni kouzelně. A drží to do teď. Není proto divu, že vznikají až královské róby pro nejrůznější typy událostí. Haute couture show labelu Armani se odehrála v přepychových prostorách italského velvyslanectví v Paříži. A nechybělo nic – prvních padesát modelů působilo elegantně a noblesně pro dech beroucí večerní eventy, zatímco zbylých třicet modelů zahrnovalo pestrobarevné róby, excentrické tvary a střihy.