Podle oficiální zprávy Poradního a pracovního orgánu Vlády ČR pro rovné příležitosti žen a mužů v České republice fyzické nebo sexuální násilí zažila více než třetina žen. Alarmující jsou rovněž další čísla, kdy má téměř desetina českých žen zkušenosti s nebezpečným pronásledováním, 12 % dokonce se zneužíváním a 5 % se znásilněním. Tyto statistiky jsou skutečně více než alarmující. Současně je však třeba přihlédnout také ke smutné skutečnosti, že řada žen tyto sexuální delikty ani nenahlásí a tedy ani nejsou do statik zařazeny. Realita tak pravděpodobně bude ještě o dost tvrdší.
Nahlásit sexuální zneužívání samozřejmě není ničím jednoduchým. Avšak pozitivní případy, kdy se oběti sexuálního obtěžování z řad známých osobností nebojí promluvit nahlas a bojovat za svá práva, mohou pomoci tuto skutečnost zvrátit. V minulosti o svém zneužívání veřejně promluvily například Oprah Winfrey, Jane Fonda, Lady Gaga, Teri Hatcher, Missy Elliott, Anne Heche či Tori Amos. Některé z nich byly znásilněny ještě jako děti a chtělo to opravdu velkou odvahu o tom veřejně promluvit.
V čem je ale kauza Taylor Swift jiná? Pravděpodobně tím, že v jejím případě se jednalo “JEN” o osahávání. Viníkem byl rozhlasový moderátor David Mueller, který ji v roce 2013 v zákulisí koncertu měl sáhnout pod sukni a chytit ji za zadek. Moderátor celou záležitost popřel a podal na zpěvačku žalobu, následně ho zažalovala také ona. Podle New York Times Taylor Swift u soudu vystupovala velmi sebevědomě, a to i navzdory tomu, že si jindy až úzkostlivě stěží své soukromí (média se velmi podepsaly na brzkém konci její romance s hercem Tomem Hiddlestonem). Odmítala například převzít zodpovědnost za to, že moderátora vyhodili z práce.
“Nepodlehnu tomu, že se mě David Mueller jakkoliv snaží přesvědčit, že je to má chyba. Stojím tu po několika letech a jsem obviňována z nešťastných událostí v jeho životě, které ale jsou výsledkem jeho rozhodnutí, nikoliv mého!”
(zdroj: NYT)
Taylor Swift nakonec vysoudila pouhý jeden dolar, ale ve skutečnosti však získala mnohem více – přesvědčení, že bojovat za svoji čest se rozhodně vyplatí. Řada obětí násilí se také paradoxně potýká s pocity viny. Myslí si, že útočníka vyprovokovaly, že mu k jeho chování daly záminku. Ve zprávě Vlády ČR “Muži a násilí v České republice” se přitom přímo uvádí, že samotné sexuální násilí je často motivováno potřebou kompenzovat mocenské deficity. Není tedy ničím, co přichází ze strany oběti.
Pevně věříme, že tento proces přispěje k prolomení celosvětového tabu o sexuálním obtěžování, které je mnohdy společností naprosto nevhodně zlehčováno. A nemusí se přitom jednat přímo znásilnění, jak dokazuje právě případ mladé americké zpěvačky. Jakákoliv forma obtěžování a zásahu do práv druhého je absolutně nepřípustná. Prolomit mlčení je velmi obtížné, ale Taylor Swift to bravurně ustála a je naší hrdinkou!
Zajímavostí je, že několik dní po vyhraném sporu Taylor Swift zrušila své profily na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Aktivní nejsou ani její webové stránky. Není zřejmé, zda to má s touto událostí souvislost, či zda se zpěvačka opět uchýlila k ochraně svého soukromí. Jedno je však jisté: Taylor Swift dala světu jasnou zprávu, že sexuální obtěžování není něčím, o čem by se se mělo mlčet.