Hradec Králové

Budova pohotovosti

Hradec je na první pohled nevýrazné město, působili zde ale renomovaní architekti Jan Kotěra (secesní budova muzea) a Josef Gočár, jehož dílem je například Gymnázium J. K. Tyla, Ředitelství drah na Ulrichově náměstí (dnes Krajské ředitelství Policie ČR), úprava Masarykova náměstí s pomníkem prezidenta a areál budov Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské. Moderní architekturu zastupuje v Hradci Králové Studijní a vědecká knihovna a budova pohotovosti Fakultní nemocnice. Při prohlídce nevynechejte ani Jižní terasy nebo Terminál hromadné dopravy.

Terminál MHD

Zlín

Počátkem dvacátého století se spolu s růstem podnikání Tomáše Bati a později jeho nevlastního bratra Jana Antonína Bati začalo město Zlín proměňovat v baštu funkcionalistické architektury. V roce 1935 ho navštívil dokonce slavný švýcarský architekt Le Corbusier, který byl z rozvoje města nadšený. Nyní už je éra této obuvnické firmy historií, ale tovární objekty zde stále stojí a tvoří image města. Baťovská atmosféra odtud zkrátka nevyprchala.

Litomyšl

Foto: ex-centric.eu

Historická Litomyšl je pozoruhodným úkazem: mohlo by se zdát, že v takovém městě není pro odvážné a moderní stavby prostor. Vše začalo se starostováním Miroslava Brýdla na začátku 90. let. Ten městské zakázky zadával talentovaným architektům-profesionálům, kteří ale respektovali historické dědictví města, a výsledkem je takzvaný „fenomén Litomyšl“. Za zmínku stojí obnovené Klášterní zahrady, městská sportovní hala a III. Základní škola, tenisový areál, bytové domy U nemocnice (Josef Pleskot a další) nebo krytý městský bazén z dílny architekta Antonína Nováka.

Krytý plavecký bazén v Litomyšli

Ostrava

Bytový dům Ostravská brána (foto: Lidovky.cz)

Průmyslové Ostravě se říká také „ocelové srdce republiky“. Hornická minulost ale městu předala nyní oceňované industriální stavby, například v oblasti Dolních Vítkovic. Architektonicky výraznou stavbou je také typicky ostravská budova z červených cihel Dům umění a Landek park, hornické muzeum. Z komunistického režimu se zachoval „oblouk“ v městské části Poruba, funkcionalismus reprezentuje obchodní dům Knihcentrum a nové baroko zase Divadlo Antonína Dvořáka.

Dolní Vítkovice

Plzeň

DEPO 2015

Plzeň se pyšní titulem Hlavní evropské město kultury pro rok 2015. Pro tento projekt ožil industriální prostor DEPO 2015, které nyní slouží jako kreativní centrum. Kromě historického centra a známé gotické Katedrály svatého Bartoloměje vzniká v Plzni také moderní architektura, v roce 2012 byla otevřena nová budova Ústavu umění a designu Západočeské univerzity a rozruch v té době způsobily kontroverzní futuristické kašny na náměstí Republiky autora Ondřeje Císlera. Funkcionalistickým skvostem Plzně je činžovní dům s pasáží U Františkánů z let 1937–1938.

Moderní architektura v ulici Kardinála Berana