Když se po amerických volbách objevila Hillary Clinton na veřejnosti bez make-upu a v civilním oblečení, začalo se řešit, co to znamená a proč najednou chodí nenalíčená a neupravená.
Někteří si to vysvětlovali tak, že dává najevo svou porážku, že se cítí slabá. To je ale trochu přehnané. Protože to, že žena nemá make-up a je pohodlně oblečená, rozhodně neznamená, že by tím dávala najevo slabost. U žen se ale hodnotí i takové drobnosti a za vším se hledá nějaký hlubší význam.
Ne vždycky tomu tak je, ono prostě jen stojí dost úsilí se každé ráno perfektně nalíčit. Navíc make-up do televize nebo na veřejnost musí být propracovaný a výrazný. Takže to, že si Hillary chtěla odpočinout od vrstev líčidel a perfektního dresscodu, je naprosto normální.
Už jsme na Iconiqu psali o tom, co si slavné političky a první dámy oblékají a proč. Tom Ford se vyjádřil k šatníku první dámy USA, Melanie Trump, že ji oblékat rozhodně nebude. A to nejen kvůli politické agendě jejího muže, ale především proto, že jsou jeho modely pro někoho ve veřejné funkci příliš drahé. Ford to oznámil novinářům s tím, že by se první dáma měla oblékat do levnějších modelů, aby se lépe ztotožnila s občany.
Celá rodina Trumpů nemá s politikou zatím žádné zkušenosti a drahé oblečení nosily Melanie i Trumpova dcera Ivanka vždy. Jsou to bohaté podnikatelky, tak proč by nemohly nosit to, co si mohou dovolit.
Teď ale nejspíš narazí. Američané jsou na to obzvlášť citliví. Očekávají, že jejich první dáma a první dcera budou oblékat americké návrháře a že jejich modely nebudou příliš okázalé a drahé.
Ve veřejné funkci se ženy musí smířit s tím, že budou neustále posuzovány podle toho, co mají na sobě. Ženy po celém světě je budou sledovat a módní magazíny je budou mít na mušce. Neočekávají se od nich žádné módní výstřelky, naopak by měly působit upraveně a jejiich oděv by neměl být viditělně příliš drahý.
Jelikož to se u dam ve veřejné funkci nehodí. To však neznamená, že by se měly oblékat nudně. Oblečením toho můžete spoustu sdělit, a ženy v tom mají obrovskou výhodu – mají mnohem více možností než muži. To ale také často bývá velká nevýhoda.
Protože mají více prostoru pro chyby. Bary, kalhoty, sukně, šaty, mnohem více střihů a siluet – ženy skutečně mají z čeho vybírat.
Na jednu stranu by mnozí mohli namítat, že podobná rozhodování mohou zabírat čas, který by se dal využít efektivněji, muži mají zkrátka oblek a je to. To ale není tak úplně pravda, i u pánských oděvů se dá udělat mnoho chyb a výběr správného oblečení zabere, a měl by zabrat, spoustu času, u žen jsou jen případné chyby a nedostatky více patrné.
I v politice jsou ženy, které se netají svou láskou k módě. Ivanka a Melania obě v módě i podnikají. Ivanka má vlastní (ne příliš slavnou) kolekci oblečení a Melania navrhla svou vlastní kolekci šperků, která slavila obrovský úspěch. Teď obě působí v politice a uvidíme, jak se této role zhostí po stránce módy.
Britská premiérka Theresa May se netají tím, že módu miluje. Tím, jak získávala důležitější funkce v politice, se rozšiřovalo i její portfolio značkových kostýmků. Nosí například britskou návrhářku Vivienne Westwood a Rolanda Moureta. Zůstává ale věrná i levnějším britským značkám. Její láska k módě byla ale vždy patrná a dokázala díky tomu vystoupit z davu nudně oblečených kolegyň a kolegů.
I německá kancléřka Angela Merkel se nevyhnula kritice. Její kreace rozhodně nebývají konzervativní. U žen političek je to těžké. Pokud se oblékáte příliš mužsky, je to problém, pokud jste však příliš ženská, ztrácíte na vážnosti.
Angela Merkel a Theresa May jsou ale důkazem toho, že můžete být žena v důležité politické funkci, můžete milovat módu a neubere vám to na vážnosti a rozhodně nebudete o nic méně profesionální. Můžete být stejně schopná, ať už máte na sobě cokoli.
Foto: Profimedia