Oblečení na oficiální události během předvolební kampaně si prý budoucí první dáma USA vybírala i kupovala sama. Bývá ale tradicí, že se svěří do rukou zkušených stylistů a poradců. Mnozí návrháři si ale nepřejí, aby jejich návrhy visely ve skříni budoucí první dámy a nechtějí, aby cokoli z jejich tvorby oblékala. Vyjadřují tak svůj nesouhlas s politikou Bílého domu. Podobné kritiky se již během kampaně dočkąla i dcerą Trumpa, Ivanka.
Návrhářka Sophia Theallet zveřejnila dopis, ve kterém odmítá oblékat budoucí první dámu, a vyzvala k tomu i další návrháře. Spousta lidí z módní branže s ní souhlasila. Donald Trump se jednoznačně vyjadřoval v rozporu s hodnotami, jaké tento průmysl vyznává. Je rasista, zakazuje potraty a sňatky homosexuálů. Zatímco módní průmysl je jedním z nejotevřenějších a nejtolerantnějších prostředí vůbec. Nikomu se zde nekladou žádné hranice, můžete být kýmkoli a čímkoli chcete a jakékoli rozdíly jsou vítány. Právě proto se Theallet ozvala.
Tommy Hillfiger se však před několika dny vyjádřil k celé kauze s tím, že Melania je krásná žena a že každý návrhář by ji chtěl oblékat. To je pravda. Melania, jako bývalá modelka, disponuje atributy, které by měly být pro většinu návrhářů lákavé. Všechno na ní bude vypadat dobře. “Být krásnější než Melanie nebo Ivanka snad ani nejde,” řekl Tomy Hilfiger v rozhovoru pro cnsnews.com.
Vznikly tak dva tábory. Je zatím těžké odhadovat, kdo se přidá na jakou stranu a která z nich bude v převaze. Jistě se najde mnoho návrhářů, kteří spojení se jménem a krásou první dámy budou vyhledávat. Politika a móda se většinou nijak výrazně neovlivňují. Jsou to dva samostatné světy. Ještě nikdy však nebylo tak evidentní, že Bílý dům a módní průmysl stojí na úplně opačných koncích názorového spektra. Vyhnout se případným střetům tak bude o to obtížnější.
Fotky: Pinterest
úvodní:nytimes.com