Utajený pokoj byl vyzdoben originálními tapetami s plakátem ikonického malíře Matisse a mini portrétem Virgin Mary. Uvnitř stál černý gauč, postel s vyhřívaným modrým prostěradlem, televize, Ikea béžové křeslo a na nechyběly ani květiny. Nález byl nejdříve považován za nějaký filmový ateliér, ale později se ukázalo, že tomu tak není.

Pokoj byl nalezen v prosinci, ale skutečnost vyšla na povrch o měsíc později, kdy do redakce ústředních berlínských novin zaslal neznámý pisatel fotografie tohoto pokoje. Dopravní podnik zcela vyloučil, že by šlo o jejich zaměstnance, a tak se začalo spekulovat, že fotografie zaslal sám tvůrce onoho pokoje vybudovaného u železného schodiště popsaného graffiti.

baa21da75

Kdo za celým dílem stojí? Podle sociálních sítí se může jednat o umělecký projekt nebo alternativní byt chudého studenta. Jiní spekulují o narážku na migrační krizi. Ať je to jakkoli, je záhadou, jak mohl tvůrce bytu propašovat do metra všechno zařízení, aniž by si ho někdo všiml. V každém případě podle berlínské dopravní společnosti Berliner Verkehrsbetriebe autor pokoje porušil zákon a může být za to stíhán. Jedná se o vniknutí na cizí pozemek a viníka bohužel čeká trestní stíhání.

Škoda, my jeho počin chválíme, je originální a to náš on-line magazín hluboce cení, když navíc v jeho řadách je doslova fanatický milovník všech podzemních drah světa, které zná zcela nazpaměť.

room

Foto: Theguardian.com; citylab.com