1. Většina energetických nápojů neobsahuje zdaleka tolik kofeinu jako oblíbený šálek kávy ze Starbucks.

Takže nevěřte tomu, kdo vám řekne, že vás drahé energetické nápoje nastartují více než poctivý šálek kávy. Takový půl litrový Monster má asi 150 miligramů kofeinu, což je poloviční množství kofeinu ve standardní kávě Starbucks.

2. Je opravdu snadné se stát na kávě závislými.

Na to, aby se člověk stal závislý na kofeinu, stačí pouhých 100 miligramů kofeinu denně! V praxi si to můžete představit pod dvěma sáčky louhovaného čaje Lipton nebo třemi plechovkami Coca Coly. Jestliže přestanete pít kávu nárazově, mohlo by docházet k abstinenčním příznakům, včetně nedostatku energie, podrážděnosti a bolestem hlavy.

3. Káva je nesmírně účinná!

Kofein účinkuje již po 10 minutách po prvním doušku.

4. První webová kamera byla vynalezena právě díky kávě!

Může se vám to zdát možná divné, ale když si přečtete tento příběh, bude vám to dávat smysl. V roce 1991 na University of Cambridge v Anglii, byli studenti unavení ze stálého chození ke vzdálenému kávovaru jen, aby zjistili, že je vlastně prázdný. Na popud vytvořili webovou kameru, která streamovala stav kávové konvice na černo-bílé obrazovce, kde uživatelé mohli kontrolovat stav kávovaru dříve, než se k němu vydali pro svůj šálek. Takže to znamená, že můžeme poděkovat za Skype a FaceTime především kávě a lenosti studentů!

tumblr_nu34xwngjk1r32sd8o1_1280

5. Nebudete věřit, ale USA spotřebovává nejvíce kávy ročně!

Američané konzumují 400 milionů šálků kávy za den, což je v podstatě 146 miliard šálků kávy za rok! To je hodně kávy!

6. Káva funguje nejlépe, pokud si ji vychutnáte mezi 9:30 a 11:30.

Důvodem je, že hladina kortizolu klesá a kofein s ním interaguje tak, že vás nabudí. Pijete-li tedy kávu příliš brzy ráno, vaše hladina kortizolu je vysoká, a vy si tak budujete toleranci na kofein, což vás v důsledku bude nutit pít více kávy, aby jste získali stejný efekt.

7. Existuje důvod, proč mnohdy káva nechutná tak dobře, jako voní.

Podle vědců je to proto, že máme dva různé smysly vnímání vůní a chutí. Vůně, které vnímáme skrz nos a ty, které vnímáme skrz ústa. Káva voní podstatně lépe, když ji vnímáme skrz nos, protože sliny v ústech dokáží vůně vzhledem k chuti značně modifikovat, proto se nám zdá káva často lahodnější, když si k ní přivoníme, nežli ji vypijeme.

8. Existují různé druhy “rituálů”pití kávy!

U nás je znám především italský „rituál“ pití kávy; starší a trochu složitější je rituál arabský. Nabídnutou kávu prakticky nelze odmítnout. Kávu obvykle roznáší člověk, který je obdobou našeho číšníka, má tácek a na něm šálky. Nabídne kávu, tu host vypije a pokud chce další, položí šálek na tácek dnem dolů, tedy do standardní pozice. Pokud však už další kávu nechce, položí šálek dnem vzhůru nebo na stranu.

Foto: Pinterest.com