Jsou nazývány potravinami budoucnosti. Vyživují tělo zevnitř a tím se jeho krása a zdraví projeví i navenek.
Superpotraviny jsou nejkoncentrovanější a výživově nejbohatší potraviny na světě. Vyživují tělo, přestože přijímáme méně potravy. Superpotraviny jsou známé a oveřené po tisíce let ve všech částech světa i v různých starodávných civilizacích – Jižní Amerika, Asie, Afrika. Obecně jde o potraviny, jejichž obsah živin jim propůjčuje zdravotní prospěšnost vyšší, než je tomu u ostatních potravin, obzvláště pak ovoce a zelenina.
Slovník Oxfordské angličtiny popisuje superpotravinu jako „výživově bohatou potravinu, považovanou za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu”. Obsahují neobyčejné množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů, koenzymů, proteinů, stopových prvků, esenciálních mastných kyselin a vlákninu.
A jaké mají “supefoods” účinky? Mají schopnost zvyšovat energii, vitalitu, sílu, povzbuzují imunitní systém, zvyšují produkci serotoninu, zlepšují sexuální aktivitu a detoxikují organismus. Superpotraviny pomáhají vyživovat mozek, kosti, svaly, zuby, nehty, kůži, srdce, játra, ledviny, plíce i reprodukční systém.
Jejich seznam není jednotný, najdeme tam i méně tradiční potraviny, jako je například kustovnice čínská – goji, chia semínka, mladý ječmen, nepražené kakaové boby, některé druhy řas, konopná semínka, také ale citrusové ovoce nebo některé ryby. Velkou roli také hraje fakt, že patří do skupiny RAW food – raw=syrový. Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů, proteinů, enzymů, antioxidantů, vlákniny je vhodné konzumovat je v syrovém stavu, nebo v teplotách maximálně do 42 stupňů, aby nepřišly o jedinečné látky, které obsahují.
Pokud si tedy zakládáte na zdravém životním stylu, určitě by superpotraviny neměly chybět ve vašem jídelníčku. Mohou být příjemným a zdraví prospěšným zpestřením stravování.
Mezi nejčastější potraviny, které se do této skupiny dají zařadit jsou například:
Ovocné šťávy – z granátového jablka, Acai či kustovnice čínské
Přírodní zeleninové šťávy – celerová, dýňová, brokolicová, mrkvová, rajčatová
Oleje – panenský kokosový olej, rakytnikový olej, pupalkový, lněný olej, konopný olej
Sušené plody ovoce – goji, borůvky, brusinky, rakytník, mochyně peruánská
Houby – reishi, shi take, hlíva ústřičná
Přírodní sladidla – agave, stévie, melasa, med
Zelené potraviny – ječmen, chlorella, spirulina
Semínka a ořechy – chia semínka, loupaná konopná semínka, vlašské ořechy, mandle, kešu, lískové oříšky, sezamová a slunečnicová semínka, Quinoa semínka, ovesné vločky
Maso – losos, ústřice, tuňák, krevety
Čaj Matcha tea
Obiloviny – quinoa, hnědá rýže, bulgur
Foto: Pinterest.com